Konut yerine taşınabilir mala ipotek müjdesi

Türkiye’de 15 Temmuz sonrası getirilen kamu personeline izin yasağı kaldırıldı. Karar Bakanlar Kurulu kararıyla alındı. Çankaya Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nun toplantısı yaklaşık 7.5 saat sürdü. Çankaya Köşkü'ndeki toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklama yaptı. 

Kurtulmuş, “Kamu görevlilerinin izin yasağı kaldırılmıştır. Senelik izinlerini kullanabileceklerdir. Senelik izinlerini tekrar kendi programlarına koyabileceklerdir. Bildiğiniz gibi bu yasak vatandaşlarımızı herhangi bir şekilde zor durumda bırakmak için değil, memurlarımızı zor durumda bırakmak için değil, özellikle FETÖ'ya karşı yapılan operasyonlarda tedbiren alınmış bir karardı. Bu kararı kaldırıyoruz" açıklamasını yaptı.

Türkiye genelinde demokrasi nöbetlerinin sürdüğünü ifade eden Kurtulmuş, "Bugüne kadar, emniyet kayıtlarına göre, 25 milyon vatandaşımız demokrasi nöbetine, bütün illerimizde, ilçelerimizde, katılmıştır" dedi.

KURBAN BAYRAMI'NDA 9 GÜN TATİL

Kurtulmuş, Kurban Bayramı tatilinin süresine ilişkin soruya, "Büyük ihtimalle Kurban Bayramı tatilimiz de 9 günlük olacak, yani cuma günü olacak ama onun kararı henüz Bakanlar Kuruluna gelmedi." yanıtını verdi.

İPOTEK SİSTEMİ DEĞİŞTİ

TBMM'ye gönderilecek bir kanun tasarısı bulunduğunu bildiren Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Ekonomik reform paketlerimizin içerisinde zikrettiğimiz bir husus şuydu; iş adamlarının taşınır mallarının alet, makina, teçhizat ve diğer taşınırlarının, bankalara teminat olarak verilebilmesinin kolaylaştırılması. Bunu söz olarak vermiştik. Ekonomi çevrelerini, özellikle KOBİ'leri rahatlatan çok önemli teklifti bu. Şimdi bunu yasalaştırıyoruz. Bundan sonra iş adamlarımız, sadece taşınmazlarını değil aynı zamanda taşınır mallarını, mülklerini de bankalarımıza rehin olarak verebilecek, teminat olarak gösterebilecektir."
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.