KoreaBuild 26 Şubat-1 Mart 2020 tarihinde Seul’de gerçekleşecek

1950’li yıllarda savaştan henüz çıkmış olan Güney Kore,eşi benzeri olmayan bir hızla büyüyerek birçok sektörde kendini kanıtlamayı başardı. Özellikle, 1962-1994 yılları arası her yıl yüzde 10 büyüme göstermeye devam eden ülke, ihracatta, yine bu yıllar arasında yıllık yüzde 20’ye yakın büyüme kaydetti.

Güney Kore, yaptığı bu büyük ekonomik atılımların yanı sıra, 1970’li yıllarda çelik sektörüne yaptığı yatırımlarla birlikte otomobil, gemi ve elektronik gibi alanlarda dünya ile rekabete geçmiştir. Günümüzde dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Güney Kore’nin Türkiye ile dostane bir ilişkiye sahip olması iki ülke arasındaki ticaret hacminin her yıl daha da büyümesini sağlıyor.

Expotim Genel Müdür Vekili Çağatay Erşahin

Bu yıl TC Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen hedef ülkeler listesinde yer alan Güney Kore’ye ihracatımızı arttırmak için küresel ölçekte ticaret yapan birçok Türk firmasıbu ülkede düzenlenen fuarlara katılmayı amaçlıyor.

Bu yıl Güney Kore’de düzenlenecek olan fuarlardan yapı ve inşaat sektörünün en büyük fuarı KoreaBuild, 26 Şubat – 1 Mart 2020 tarihleri arasında başkent Seul’da gerçekleşecek. 2019 yılı organizasyonunda 70,476 metre karelik alana sahip olan fuar, 937 katılımcı firma ve 107,630 sektör profesyonelini ağırlamayı başarmıştır. KoreaBuild Fuarı, uluslararası fuar endüstri birliği UFI’nin onaylı etkinlikleri arasında yer almakla birlikte Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı’nın “en iyi küresel fuarlar” listesinde de yerini aldı.

2024 YILINDA ÇOK CİDDİ BİR BÜYÜME ÖNGÖRÜLÜYOR
Türkiye yıllar içerisinde G. Kore’ye yaptığı ihracatı arttıran bir ülke konumunda olup, 2016 yılında 518 milyon dolar olan ihracatı, 2018 yılında 926 milyon dolara ulaştı.

TC Ticaret Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre G. Kore’ye ihracat yapabileceğimiz potansiyel sektörler arasında demir, çelik ve sac gibi inşaat malzemeleri yer almaktadır. KoreaBuild Fuarı ile potansiyeli yüksek bu pazara giriş yapabilecek Türk firmaları,bu yıl Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları tarafından fuarda ilk kez düzenlenecek Türkiye milli katılımına hazırlanıyorlar.

Türkiye’den Metal Kalıp, Sanica ve Asaş Alüminyum gibi firmaların katılacağı fuarla ilgili olarak açıklamalarda bulunan, Expotim Genel Müdür Vekili Çağatay Erşahin, 2024 yılında Asya-Pasifik pazarının önemine dikkat çekerek, söz konusu pazarda çok ciddi bir büyüme öngörüldüğünü ifade etti.

Yapı sektörünün alt bileşeni konumunda olan kapı-pencere pazarında 750 milyon birim talep olacağı tahminine değinen Erşahin, “Sadece kapı-pencere pazarındakitalep tahmini bile Asya-Pasifik pazarının ne denli bir büyüme yaşayacağını gösteriyor” diyerek fuarın yapı ve inşaat sektörü için öneminivurguladı. Ayrıca Samsung Mühendislik, Hyundai İnşaat& Mühendislik, LG Hausys, Bosch, 3M, Dewalt ve Rehau gibi bölgenin en iyi yapı firmalarının KoreaBuild Fuarına olan katılımı, fuarın sektör için çok önemli fırsatlar sunduğunun göstergesi durumunda.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.