Korsan emlakçıları besleyenler de kayıtlı emlakçılar!

Bunun üzerine bir araştırma yapan İzmir Emlakçılar ve Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Rıdvan Akgün, korsan emlakçıları besleyenlerin, kayıtlı emlakçılar olduğunu söyledi. Piyasada yasal olan ernlakçıların yüzde 30-40 fazlası korsan emlakçı bulunduğu öne sürüldü.

Konuyla ilgili olarak yaptıkları araştırmanın sonuçlarını Haber Ekspres gazetesine aktaran Rıdvan Akgün, 'Korsan emlakçıların, resmi emlakçıya; müşteri pasladığını tespit ettik. Hatta bazı emlakçıların 30 korsan emlakçısı olduğunu öğrendik' dedi.

İzmir Emlakçılar ve Emlak Müşavirleri Demeği (İZEMDER) Başkanı Rıdvan Akgün, "Korsan emlakçı sayısının kayıtlı emlakçı sayısından 30 kat fazla olması ve yasal emlakçıların 3-5 arası korsan emlakçıya sahip olduğunu görünce çok şaşırdık. Bu durum sektörü oldukça rahatsız ediyor' diye konuştu.

(İZEMDER) Başkanı Rıdvan Akgün, süreci şu sözlerle özetledi:

'Korsan emlakçılar, emlakçıların aldığı komisyonu yok sayıp, 500 lira ya da 1000 liraya daire satmaya çalışıyor. Bu işi yasal kayıtları olmayan ve vergisini ödemeyen muhtar, bakkal, züccaciyeci, kapıcı gibi farklı meslek gruplarından olan insanların yaptığını tespit ettik. Bu insanlar sektörde bizleri çok olumsuz etkiliyor. Korsanlarla mücadele konusunda da kayıtsız ve çaresiz kalıyoruz. Çünkü yasal emlakçıların her birinin 3-5 arası değişen korsan emlakçısı var ve birlikte çalışıyorlar. Aslında mücadele etmesi gerekenler birlikte çalışıyor'

Mecliste Tasarı Bekliyor

Bu sorunların önüne geçmek için TBMM'nde kanun teklif tasarısı olduğunu belirten Akgün, kanun teklif tasarısı yasalaşmadığı müddetçe korsan emlakçıların iş yapmaya devam edeceğini söyledi. Yasal kaydı olmayan bu emlakçılardan dolayı maliyenin yıllık birkaç milyar lira vergi kaybına uğradığına da dikkat çeken Akgün, yasanın bir an önce çıkması gerektiğini vurguladı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.