Kredide sigorta zararına uğramayın

Tüketicilerin gerek yatırım, gerekse barınma amaçlı konut alırken kredi kullanımında zarar etmemesi için bilinçli davranması gerekiyor. Fibaemeklilik Genel Müdürü Ömer Mert, bankalara yapılan konut kredisi başvurularında, hayat sigortası şartı sunulduğu ancak bankaların hayat sigortasını kendilerinin yaptırdığı algısının yanlış olduğu konusunda tüketicileri uyardı. Müşterilerin bankanın sunduğu poliçeyi kabul etmek zorunda olmadığını dile getiren Mert, “Müşteri kredisini hangi bankadan alırsa alsın, hayat sigortasını istediği sigorta şirketinden alabiliyor. Müşteri kredisini hangi bankadan ve şubeden kullandıysa o bankayı kredi hayat sigortasına dain-i mürtehin yani bir alacağa teminat sağlamak amacıyla, bir mal üzerine kurulan ve herkese karşı ileri sürülebilen mutlak bir hak olarak tanımlatabiliyor. Konut kredisi dışında otomobil ve destek kredilerinde de hayat sigortası yaptırırken aynı süreç geçerli” açıklamasını yaptı.

BUTİK HİZMET FARKI

Tüketicilerin gerek yatırım gerekse barınma amaçlı konut alırken kredi kullanımında zarar etmemesi için bilinçli davranması gerektiğini vurgulayan Mert, “Bizim önerimiz, öncelikle hayat sigortasını hangi kurumdan yaptırdığınıza dikkat etmeniz. Kredinizi hangi bankadan alırsanız alın, hayat sigortanızı istediğiniz yerden yaptırabilirsiniz. Fibaemeklilik olarak biz bu noktada önemli bir fark yaratıyor, Kredi Hayat ürünümüz ile sektörün en iyi fiyatını sunuyoruz. Kredi Hayat sigortamız ile sektörde en pahalıya göre % 40, sektör ortalamasına göre % 29 daha ucuz fiyat veriyoruz” diye konuştu. Konuyu bir örnek vererek açıklayan Mert, şöyle devam etti: “40 yaşında bir müşterinin 10 yıllık 100.000 TL’lik bir kredi kullandığını varsayalım; en pahalı teklif verenden poliçe yaptırırsa yaklaşık 3.000 TL ödeyecek, bizden yaptırırsa 1.700 TL ödeyecek. Aradaki farka baktığımızda poliçeyi bizden yaptırırsa ev fiyatının %1,3’ü kadar avantaj sağlamış olacak.”

FERDİ KAZA SİGORTASINA DİKKAT

Bazı bankaların mortgage hayat sigortasının primi yüksek olduğu için ferdi kaza sigortası yapabildiğini belirten Mert, “Fakat ferdi kaza sigortası sadece kaza sonucu vefat durumunda güvence sağlıyor” dedi. Fibaemeklilik kredi hayat sigortası hakkında bilgi veren Mert, hem kaza hem de ecelen vefat durumunda borcu güvence altına aldığını sözlerine ekledi.  

TEK TIKLA KREDİ HAYAT 

Türkiye’de tüm sigortacılık ürünlerini dijital platformdan sunan tek satış kanalına sahip olduklarını hatırlatan Mert, “Ocak ayı itibarıyla kullanıma açılan online.fibaemeklilik.com.tr sitesi sayesinde, artık bilgisayar ya da cep telefonu üzerinden tüm sigortacılık ürünleri satın alınabiliyor. Konut kredisi çekerken Fibaemeklilik internet sitesi üzerinden saniyeler içinde  kredi hayat sigortası yaptırmak mümkün. Fibaemeklilik’in online platformunda bireysel emeklilik ve serbest hayat sigortası gibi tüm sigortacılık ürünlerini tek tıkla satın almak mümkün” dedi. Kredi ile bağlantılı hayat sigortası poliçelerinde 800 milyon TL tazminat üstlenildi. Vefat eden 71 bin kişinin varisleri ödeme alarak kredi borcunu ödemek zorunda kalmadı.

RAKAMLARLA SEKTÖR

2010 yılından itibaren kredi için makul faiz oranlarının oluşmasına paralel olarak;

– Hane halkı sayısının nüfus artışından daha hızlı büyümesi,

– Hane halkında ortalama birey sayısının da son 20 yılda düşüş trendinde olması,

– Türk İnşaat firmalarının tecrübesi ve yeni konjonktüre hızlı adaptasyonu,

– 2007 yılı başında Mortgage Yasası'nın kabulu

ile birlikte konut sektörü daralmadan sıyrılıp ciddi bir gelişim gösterdi.

Bu durum özellikle son yıllarda konut kredisi kullanımını arttırdı, buna bağlı olarak 2015 sonu itibari ile konut satış sayıları 1 milyon 289 bine ulaştı.

2015 yılı içerisinde toplamda 48 milyar TL'lik kredi kullandırımı yapıldı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.