Kritik MGK toplantısı başladı

Türkiye'yi 1 Kasım'da sandığa taşıyacak seçim hükümetinin bakanları ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yeni komuta kademesinin ilk kez yeraldığı toplantıda,iç ve dış gelişmeler ele alınacak.Toplantıdan önce Başbakan Ahmet Davudoğlu ile MGK üyeleri Cumhurbaşkanlığı'nın 3 numaralı kapıdan giriş yaptı.
 

Öne çıkan isimler arasında Tuğrul Türkeş'te var

Başbakan Yardımcıları Tuğrul Türkeş ve Cevdet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ve İçişleri Bakanı Selami Altınok ilk kez MGK üyesi olarak katıldığı toplantıda İç ve dış gelişmelerin ele alınacağı konuşuluyor. MGK toplantısında seçim güvenliği ve terörle mücadele en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Özellikle hem Paralel devlet yapılanmasıyla mücadele hem de seçim sürecinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde PKK saldırılarına karşı alınacak önlemler tartışılacak.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun daha önce "MGK tavsiye kararlarının ve görüşlerinin değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu'na sunulması ve Bakanlar Kurulu'nda kabulü halinde bu tavsiye kararlarının uygulanmasının koordinasyonu ve izlenmesi" görevini vermesi nedeniyle Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, bugün yapılacak MGK'da öne çıkan isimlerden birisi olacak.
 

MGK'da yer alan kritik isimler

 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığını yaptığı MGK'ya, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş, Cevdet Yılmaz ve Tuğrul Türkeş, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Recep Bülent Bostanoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ve Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu katılıyor.

Geçen hafta yapıması gereken MGK toplantısının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, hükümet kurma süreci uzaması dolayısıyla toplantıyı yaklaşık bir hafta ileriye alınmıştı.. MGK'nın bir sonraki toplantısı ise Ekim ayında yapılacak.
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.