Kurbağalıdere planları mahkeme yolunda

Kurbağalıdere’de imar planı değişikliği mahkeme yolunda. Kadıköy Salı Pazarı olarak bilinen ancak şu anda Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının merkezi konumundaki arazi ile Fenerbahçe Stadyumu arasındaki 3 bin metrekarelik alana 12 katlı otel yapılması için imar planı değişikliği bakanlıkça onandı. İmar planları, itirazlar için 26 Temmuz’a kadar bir ay süreyle askıda kalacak. İmara açılan alan 4 yıldır temizleme çalışmaları devam etmesine rağmen kötü koku ve bataklığa çare bulunamayan Kurbağalıdere’nin yanı başında bulunuyor.

PARSELDE TESCİLLİ KÖŞK BULUNUYOR

Çevre ve Şehir Bakanlığının otel yapımı için verdiği karara tepki gösteren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Sami Yılmaztürk, bitmeyen Kurbağalıdere ıslah çalışmasının şantiyesine dönüştürülen Kuşdili Çayırı’nın 3. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olduğunu söyledi. Kurbağalıdere’nin koruma bandı ve sel taşkın alanı içerisinde olması nedeniyle, bugüne kadar burada mevcut yapılaşma dışında yeni bir yapılaşmaya izin verilmediğine dikkat çekti. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanuna (Kentsel dönüşüm kanununa) dayandırılarak yapılan plan tadilinin raporunda, rant ideolojisinin temellendirilmeye çalışıldığını öne sürdü. Yılmaztürk, “Gerek planlar ve plan notları, gerekse plan raporu incelendiğinde kes yapıştır usulü izlerini, aceleciliği ve şehircilik biliminden habersiz, planlama bilgisi yetersiz ama yeni rant ve yağma düzenin savunusunu yapma konusunda gayretli bir çabanın izlerini görmek mümkün.” dedi.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da konuyu TBMM’te taşıdı. Zehir saçan Kurbağalıdere’nin kenarına 12 katlı bir otelin riskli olduğunu belirten Yarkadaş, “Kurbağalıdere’yi ıslah edemeden, dere yatağına, stadyum kenarı gibi kaotik bir yere 40-50 metre yüksekliğinde otel yapılması büyük riskleri de beraberinde getirecektir. ‘Dere mutlak koruma bandı’ denilen ‘komşuluk’ sınırının bile gözetilmediği proje bölgede yeni tehditler oluşturacak.” ifadelerini kullandı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.