Liderler zirvede buluştu

İstanbul’da gerçekleştirilen “6. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi”, gayrimenkul, inşaat, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, portföy yönetimi ve bankacılık ile gayrimenkul değerleme sektöründen çok sayıda önemli ismi bir araya getirdi. Ana teması “Ticari ve Alternatif Gayrimenkulde Farklılık Yaratmak” olan ve 3 ana oturumdan oluşan zirvede ağırlıklı olarak gayrimenkul, yatırım ve finans konuları ele alındı. Oturumlarda Türkiye’nin gayrimenkul piyasasının daha da büyütülüp geliştirebilmesi için yapılması gerekenler tartışıldı.
 
Farkındalık yaratmanın önemi
 
Zirvenin ilk oturumunda “Ticari ve Alternatif Gayrimenkul Yatırımlarında Farklılık Yaratmanın Önemi” ele alındı. Oturumda, inşaat ve gayrimenkul sektöründeki standartların yükseldiği belirtilerek,  alıcı ve yatırımcıların aynı yönde projeler arasında tercih yapmak durumunda kaldığı bir ortamda başarı için fark yaratmanın önemi vurgulandı.
 
GYO’ların yatırım modelleri
 
Zirvenin 2. oturumunun ana başlığı ise, “Ticari ve Alternatif Gayrimenkul Finansmanının Önemi ve Sektöre Olan Katkıları” oldu.  Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının yatırım ve finansman modelleri üzerine değerlendirmelerde bulunan Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, ticari ve alternatif gayrimenkul finansmanının önemi ve sektöre olan katkılarını anlattı.
 

Gayrimenkul sertifikaları
 
Sinpaş olarak her zaman şeffaf bir yönetim anlayışına sahip olduklarına dikkat çeken Gacemer, bunun sektör açısından da bir zorunluluk olduğunun altını çizdi.  Finansman modeli olarak son dönemde öne çıkan gayrimenkul sertifikalarına değinen Gacemer, bu modelin çok daha fazla pazarlamaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.
 
Sektöre birliktelik çağrısı
 
GYO sektöründe etkinlik ve verimliliğin çok önemli olduğuna da dikkat çeken Gacemer sözlerini şöyle sürdürdü: “Gayrimenkulün yıldızı İngiltere’de 36 GYO olmasına rağmen 56 milyar Euro işlem hacmi var. Bizde ise 30 GYO’nun 6 milyar Euro piyasa hacmi var. Bu bizim geliştirmemiz gereken bir nokta. Sayıdan ziyade etkinlik ve verimlilik önem taşıyor. Türkiye’nin iç talepten kaynaklanan müthiş bir gücü var. Yapmamız gereken el birliği ile bu piyasayı nasıl finanse edebileceğimize odaklanmak.”
 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.