Lodos bastırdı, zehirlenmelere karşı dikkatli olun!

Dün gece saatlerinde şiddetini arttıran lodos nedeniyle özellikle İstanbul'da hayat olumsuz etkilendi. İstanbul Boğazı kıyılarında, dalgaların sahile çarpmasıyla su seviyesi 3-4 metre yüksekliğe kadar çıktı. Üsküdar sahilde yürüyüş yapan vatandaşlar dalgaların kıyıya vurmasıyla ıslanmamak için çaba sarfetti. Bazı vatandaşlar koşarak geçmeye çalışırken, bazı vatandaşlar da yolun karşısından yürümeye devam etti. Dalgalardan sahilde bulunan çay bahçeleri de etkilendi. Sandalyeleri deviren dalgalar bazı vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün dün yaptığı açıklamada, "Güney yönlerden rüzgarların bu gece saatlerinde kuzey iç ve batı kesimlerde kuvvetli (30-50 km/saat), Marmara’nın batısında yer yer fırtına, Perşembe Marmara, Ege, Karadeniz İç Anadolu ile Akdeniz bölgesinde kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/saat yer yer 90 km/saat) esmesi bekleniyor.

Cuma günü de rüzgarın doğu bölgelerde güneyli yönlerden kuvvetli yer yer fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli rüzgarların oluşturabileceği başta soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler olmak üzere, ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denilmişti.

Meteoroloji yetkilileri şiddetli fırtınanın etkisini sürdürmesinin beklendiğini, vatandaşların meydana gelecek olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları gerektiğini bildirdi.
 

İGDAŞ'tan önemli uyarı

Öte yandan İGDAŞ, İstanbul genelinde etkili olan kuvvetli lodos nedeniyle vatandaşları uyardı. İGDAŞ'tan yapılan açıklama şöyle:

"Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre İstanbul genelinde kuvvetli lodos etkili olacaktır. Lodosun Perşembe gününden itibaren etkisini artırarak fırtınaya dönmesi beklenmektedir. Rüzgarın etkisi ile oluşabilecek karbonmonoksit (baca gazı) zehirlenmelerine karşı bacalı doğalgaz cihazı kullanıcılarının, cihazlarını kullanırken dikkatli olmaları gerekmektedir. Bacaların sızdırmazlığı ve çekişi mutlaka kontrol ettirilmelidir. Ayrıca doğalgaz kullanıcılarının kombi, soba, şofben gibi yakıcı cihazların bulunduğu mekânda yatmamaları da önem arz etmektedir. Cihazların bulunduğu mekândaki hava alışverişini sağlayan menfezlerin de kesinlikle kapatılmaması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın bu konuda gereken hassasiyeti göstermelerini bekler, sağlıklı ve konforlu günler dileriz."

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın