Maltepe arazi ihalesi TBMM gündeminde

Özelleştirme kapsamına alınarak TOKİ'ye devredilen ve geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ihaleyle imara açılan İstanbul Maltepe'deki Karayolları arazisi Meclis gündemine taşındı. Genel Kurul'da konuşan CHP Parti Mecilisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Maltepe'nin tek yeşil alanı olarak kalan Karayolları arazisinin imara açılmasını protesto eden semt sakinlerinin hukuk mücadelesi başlatmaya hazırlandıklarını söyledi.

TEK YEŞİL ALAN İMARA AÇILDI

Çınar Mahallesi sakinlerinin, bir araya gelerek "DİREN ÇINAR" platformunu oluşturduğunu ve imara karşı mücadeleye başladığını kaydeden İlgezdi, "Vatandaşlarımız mahalle sınırları içerisinde kalan 132 dönümlük Karayolları arazisinin özelleştirilmesini protesto ediyorlar. Ellerinde kalan tek yeşil alanın imara açılmasına. "DİREN ÇINAR" diyerek isyan ediyorlar" dedi. 

SORU ÖNERGESİ VERDİ

Konuyla ilgili Meclis Başkanlığına bir soru önergesi de veren İlgezdi, Emlak Konut GYO tarafından 21 Nisan'da askıya çıkan imar planlarına yasal süresi içerisinde itiraz edildiğini ancak itiraz süresi dolmadan ihale tarihinin açıklandığını belirtti. Söz konusu itirazlara cevap verilmediğini anımsatan İlgezdi, ihale sürecinde yaşanan hukuksuzluklara ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan bir soruşturma olup olmadığını sordu. Karayolları arazisinin, olası bir depremde toplanma alanı olarak kullanılmak üzere kamuya devredilmesine ilişkin taleplerin göz ardı edildiğini ve plan dosyasında Maltepe sahilindeki dolgu alanın yeterli olduğuna ilişkin bir raporun plan dosyasında yer aldığına dikkati çeken İlgezdi, "Dolgu alanları deprem anında güvenli midir?" diye sordu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıMonoray projesine yabancı ülke desteği
  Sonraki yazıAntalya’da müteahhitlere inşaat yasağı
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın