Mamak’ta 3 mahallede kentsel dönüşüm

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Mamak’ta üç mahallede kentsel dönüşüm başlatıyor. TOKİ, kentsel dönüşüm projeleriyle çarpık kentleşme sonucunda yaşanamaz hale gelen bölgeleri yaşanabilir çevrelere dönüştürüyor. Hazırlanan mimari projelerle bölge sakinlerinin sadece bugün değil gelecekteki ihtiyaçlarına da yanıt veren TOKİ, kendine yetebilen bir ekosistem oluşturulmasına özen gösteriyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan, idarenin yürüttüğü dönüşüm projelerinden birinin de üzerinde bin 350 gecekondu bulunan Ankara Mamak'a bağlı Altıağaç, Karaağaç ve Hüseyingazi mahallelerinde hayata geçirileceğini söyledi. Turan, 575 bin metrekarelik alanda yaklaşık 4 bin konutun yer alacağını belirterek, projede ayrıca 4 cami, 2 ticaret merkezi, 4 okul, 2 sosyo-kültürel tesis, 1 Kızılay binası olacağını kaydetti.

Uzlaşılan bin 230 konut yıkıldı

Proje alanının önemli bir kısmının yeşil alana ayrıldığını ifade eden Turan, şöyle konuştu: "Proje alanının büyüklüğü 575 bin metrekare. Yüzde 21'i konut, yüzde 57'si yeşil alan, yüzde 22'si yollar ve sosyal donatılara ayrıldı. Alanda bulunan bin 350 konuttan sahipleriyle uzlaşmaya varılan bin 230'u yıkıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hak sahiplerine aylık kiraları Mart 2014'ten bugüne ödeniyor. Bölgede üreteceğimiz toplam konut sayısı 5 bin 747 olacak. 3 bin 904 konutun ihale sürecini başlattık. 9 Ekim 2015'te 88,5 milyon bedelle ihale edilen 870 konutun ise temelini attık."     

Düşük kottan etkilenmeyecek

Bloklar arasındaki alanların tümünde bahçe ve parklar düzenleyerek kullanıcılar arası iletişimi lokal ölçekte desteklemeye çalıştıklarını anlatan Turan, bir kişinin yeşille buluşması için mesafe kat etme ihtiyacı ortadan kalktığından, eşine ancak müstakil konut bölgelerinde rastlanabilecek kalitede yaşanabilir bir çevre oluştuğunu ifade etti.  Projede yer altında inşa edilen kapalı otoparklardan özellikle uzak durduklarını belirten Turan, şöyle devam etti: "Bölgenin otopark ihtiyacının tamamı açık ve yarı açık olacak biçimde karşılandı. Eğimli bölgelerdeki blok yapılaşmalarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri, alt kotlardaki konutların üst kotlardaki konutlara göre dezavantajlı duruma düşmeleridir. Bu projede yapı alanının büyük bir kısmı çok eğimli olduğundan alışılmış konut tipolojisinden çıkarak, düşük kottan etkilenmeyen alçak katlı blok planları geliştirdik."     

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.