Markalı Konut Sektörü Öğrenciyi Keşfetti

Türkiye yeni bir eğitim öğretim yılına giriyor. Bugünden itibaren milyonlarca öğrenci yeniden okul yollarını aşındırmaya başlarken özellikle üniversite çağındaki gençler için barınma ihtiyacının en üst düzeye çıktığı bir döneme girildi. Türkiye'de yüksek öğretime kayıtlı 5,5 milyon öğrenci var.  Dört yıllık üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı ise 3 milyonu buluyor. Buna karşın yurtların toplam kapasitesi 415 bin yatak ile sınırlı. 

Son dönemde pek çok yurdun kapanmasının da etkisiyle yurtlarda kalacak yer bulamayan öğrenciler ve aileleri, bütçelerine uygun kiralık ev arayışını sürdürüyor. Yıllardır okul çevresindeki bölgelerde kiralık ev fiyatlarının yükselmesine neden olan bu hareketlilik nihayet inşaat sektörünün dikkatini çekti. Markalı proje üreten şirketler, öğrenci rezidansı veya öğrenci evi konseptinde projeler geliştirmeye başladı. Yenibirlik gazetesi bu konseptin en bilinen iki örneğini incelemeye aldı.

Erkanlı Grup Sakarya'dan Başladı

Erkanlı Grup, geçtiğimiz yıl Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Sakarya'da Univa Student Residence adıyla tapulu olarak satılan öğrenci evi projesini geliştirdi. Avrupa ve ABD'de yaygın olan bu sistemi tanıyan yabancı yatırımcılar Univa Student Residence'e büyük ilgi gösterdi. Proje, ABD'nin en büyük öğrenci evi işletme ve yatırım firması Asset Campus Housing işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.  Univa Öğrenci Evleri projesini diğerlerinden ayıran özellik, tapulu olarak satılması ve sekiz yıl gibi kısa dönemli amortisman süresi. Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı toplam 2 bin 48 öğrencinin kalabileceği projenin 428 adet bağımsız birim ve 856 odadan oluştuğunu açıkladı. 60 bin m2'lik inşaat alanına 126 milyon TL'lik yatırımla 45 m2'lik öğrenci evleri yapılacak. 123 bin 500 TL'den satılan öğrenci evleri için banka kredisi almak mümkün. Erkanlı "2018 eğitim-öğretim yılına yetiştirmeyi planlıyoruz ama öne de alabiliriz" dedi.  Sisteme göre, Sakarya'da 123 bin 500 TL'den öğrenci evi yatırımı yapan yatırımcı, 15 yıl boyunca evlerin işletmesini Erkanlı Grup ve Asset Campus'a teslim edecek. 2018'nin son çeyreğinde evlerin faaliyete geçmesiyle her ay düzenli kira alacak.

NEF Novu Markasıyla Yürüyor 

Novu markasıyla 'Öğrenci rezidansı' konseptine başlayan Nef, ilk projesini Merter'de hizmete açıyor. Nef tarafından hayata geçirilen Novu Öğrenci Yurdu projesi İstanbul Merter’de Nef Merter 12 projesinin yurt olarak ayrılan iki bloğunda eylül ayında faaliyete başlayacak. Su, elektrik ve temizlik ihtiyaçlarının karşılanacağı Novu Öğrenci Yurdu projesinde tek, çift ve dört kişilik odalar olacak. Odalarda kiralama veya satın alma yapılabiliyor. 1 Eylül 2016 – 30 Haziran 2017 tarihleri arasında 10 aylık ücret tek kişilik odalarda peşin 18 bin TL, çift kişilik odalarda 12 bin 500 TL olarak belirlendi. Tek kişilik odalarda aylık taksitlerin 1.900 TL olacağı projede çift kişilik odaların taksiti 1.300 TL. Novu Öğrenci Yurdu Merter projesinde çamaşır salonu, müzik odası, spor odası, mutfak, market, etüt odası, resepsiyon, sinema odası gibi sosyal olanaklar bulunuyor. Proje metro ve metrobüs istasyonuna yürüme mesafesinde yer alıyor.

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, hedeflerinin 5 yılda 10 Novu kampusu ve 15 bin yatak kapasitesine ulaşmak olduğunu söyledi  Timur, "750 milyon liralık 10 proje hayata geçireceğiz. Merter'deki projemizin ardından Novu'yu önce İzmir ve Ankara'ya sonra da yurtdışına taşıyacağız" dedi. Öğrencilerin sağlıksız, depreme dayanıksız, eski apartmanlarda yaşadığına dikkat çeken Timur, "Öğrencilerin kettle'da makarna pişirdiği, ütüde pizza ısıttığı günler artık geride kalacak" şeklinde konuştu.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.