Marmara Forum AVM yasallaşacak !

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, İstanbul Btiyükşehir Belediyesi (İBB) ile Hattat Holding'in sahibi Mehmet Hattat arasında, Hattat'ın Maslak'taki yarım kalan projesini kurtarmak için imzalanan şüpheli protokolün ardından tartışma yaratacak bir protokol daha kabul edildi. İBB zabıta ekipleri tarafından kaçak bölümleri olduğu gerekçesiyle geçen yıl mühürlenen Marmara Forum AVM, İBB Meclisi'nden geçen bir protokol sayesinde yasallaşacak.

Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezlerinden olan Bakırköy'deki Marmara Forum alanı üzerine 362 bin metrekarelik inşaat yapıldı. 2008 yılında henüz temeli dahi atılmadan imar planına aykırılık nedeniyle mühürlenen Marmara Forum, yapı tatil tutanağı düzenlenmesi üzerine de kaçak durumuna düştü. Düzenleme değişikliği yapılarak 2009'da temeli atılan AVM, 2011'de hizmete açıldı. Ancak hizmete açılan AVM'nin imar planlarındaki kullanım haklarıyla ilgili sorunlar oluştu.

İBB'ye AVM'den arsa teklifi

Buna göre belediyenin kullanımına verilmesi gereken alanların terk edilmeden otopark olarak kullanıldığı belirlendi. Bunun üzerine de geçen mayıs ayında otopark girişlerini belediye araçlarıyla kapatan İBB zabıta ekipleri otoparkı mühürledi. Otoparkla ilgi imar planındaki sıkıntıların giderilmesini isteyen AVM yönetimi, İBB'ye AVM alanındaki arsalardan hisse teklif etti. Ayrıca, Bakırköy Adliyesi'nin üst tarafında da açık otopark olarak kullanılan 16 dönüm araziyi bedelsiz vermeyi taahhüt etti. İBB de teklifi müdürlüğüne iade etti.

AKP'lilerin oylarıyla geçti

Bir yılın ardından önceki gün İBB Meclis gündemine konuya ilişkin bir teklif protokol geldi. İBB ile Multi Yirmibeş Emlak Geliştirme Yatırım Ticaret Şirketi arasında imzalanması planlanan protokol, Marmara Forum'un imar planına uyumunun sağlanmasını içeriyor. İBB'nin yükümlülükleri arasında Marmara Forum'a yapı ruhsatı ve yapı kullanım izni verilebilmesi için imar planlarını değiştirileceği belirtiliyor. 

Multi ise ilçede kendisine ait başka bir ofis alanı ve arsayı imar planlarının değiştirilmesinden 15 gün sonra İBB'ye devredecek. Teklif protokole itiraz eden CHP'li Meclis üyesi Hüseyi Sağ "Hattat protokolü gibi oldu. İBB'ye devredilen de 16 dönüm imarsız arsa. Burada istediğimi yaparım, istersem imar artışı yaparım diyorsunuz. Biz burada konu mankeniyiz. 160 bin metrekare kaçak alan yasallaşacak. Yaptığınız iş yanlış. Yargıdan dönecek. Ayrıca geçen mart ayında burayla ilgili bir plan değişikliği geldi. Oylarınızla kabul ettiniz. Neden Topbaş o planı iade etti? Neden müteahhitten yana tavır aldı" dedi. Teklif CHP'li Meclis üyelerinin "ret" oyuna karşın AKP'li Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.