MHP: Türkiye’nin dirilişi için evet diyoruz

MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı (ortada), bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişikliği paketi ile sistemde yaşanan sorunların çözümü, etkin hükümet ve kudretli devlet tesisi amacıyla Türk devletine has bir cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi öngörüldüğünü belirtti.
MHP ‘evet’in nedenlerini anlatmaya devam ediyor. MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “Biz, Türkiye’nin diriliş ve toparlanmasına ‘evet’ diyoruz. Millet, devlet, Cumhuriyet, Türklüğün bekası ve elbette ki Türkiye için ‘evet’ diyoruz” dedi.

MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, “Biz, Türkiye’nin diriliş ve toparlanmasına ‘evet’ diyoruz. Millet, devlet, Cumhuriyet, Türklüğün bekası ve elbette ki Türkiye için ‘evet’ diyoruz.” dedi. Kalaycı, bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişikliği paketi ile sistemde yaşanan sorunların çözümü, etkin hükümet ve kudretli devlet tesisi amacıyla Türk devletine has bir cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi öngörüldüğünü belirtti.

AMACIMIZ DEVLETİ MİLLETLE BULUŞTURMAK

Anayasa değişikliğindeki maksadın hükümet etme sistemini tıkayan engelleri aşmak olduğunu vurgulayan Kalaycı, “Amacımız, devleti milletle buluşturmaktır. Amacımız, arıza sinyalleri veren, tehlike alarmı çalan, güvenlik duvarları yarılan sistemi bir üst fazda yeniden kurmak ve inşa etmektir.” diye konuştu.

Kalaycı, değişiklik teklifinde, yürütmenin çift başlılıktan kurtarıldığını ve yürütme yetkisinin doğrudan millete verilmesinin sağlandığını ifade ederek, ayrıca Cumhurbaşkanı’nın sınırsız şekilde kullandığı yetkilerinin netleştirildiğini hatta Cumhurbaşkanı’na cezai sorumluluk yüklendiğini bildirdi.

MİLLİ BEKA İÇİN EVET

MHP olarak, anayasa değişikliğini Türkiye için istediklerini ve 16 Nisan’da milli beka için ‘Evet’ mührü vuracaklarını belirten Kalaycı, “Biz, ‘evet’ derken devlet ve millet varlığının muhafazasını hedefliyoruz ve diyoruz ki bu ülke için yeminimiz var ve bundan vazgeçilmeyecektir. Ancak CHP’nin başını çektiği malum çevrelerce, yeni hükümet modelinin bir rejim değişikliği içerdiği ve diktacı bir başkanlık sisteminin söz konusu olduğu iddia edilmekte hatta eyalet sisteminin geleceği bile ileri sürülmektedir. Bu iddialar asılsız ve mesnetsizdir. Asla doğru değildir. Gerçek şudur ki MHP federatif yapıyı esas alan bir başkanlık sistemi, rejim değişikliği ve bölünme gibi ihtimalleri tamamen ortadan kaldıran bir süreci başlatmış hatta sonlandırmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

EVET’E DE HAYIR’A DA SAYGILIYIZ

Kalaycı, Türkiye Devleti’nin bir Cumhuriyet, ülkesinin de milletiyle bölünmez bir bütün olduğuna dikkati çekerek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Başkentimiz Ankara, dilimiz Türkçe, bayrağımız ay yıldızlı al bayrak, milli marşımız İstiklal Marşı’dır ve bunlar anayasamızda da güvence altındadır. Bundan geri dönüş yoktur. Anayasayı okumadan ‘Hayır’ turuna çıkanlar, dolayısıyla yeni sistemi hiç bilmeyenler, ‘tek adam’ diyorlar başka da bir şey demiyorlar. ‘Tek adama bu kadar yetki verilir mi? Valileri, büyükelçileri, müsteşarları, genel müdürleri atayacak.’ diyorlar. ‘Can ve mal güvenliği olmayacak, malımıza el koyacak, asgari ücreti, emekli aylığını 500 lira yaptım diyecek.’ diye saçmalıyorlar. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri, kanun gücünde olmayacak, kanunla düzenlenen konulara, temel haklara ve kişi haklarına dokunulmayacaktır. Atıp tutanlar, demek ki hiç okumamışlar.”

Halk oylamasından çıkacak ‘Evet’ sonucundan Türkiye’nin, milletin kazançlı çıkacağını anlatan Kalaycı, “MHP, ‘Evet’ diyenin de ‘Hayır’ diyenin de kararına saygılıdır. Referandum bahanesiyle kutuplaşmanın şiddetlenmesini doğru bulmuyoruz ancak parti olarak ‘Evet’ diyeceğimizi söylüyor ve bunu savunuyoruz.” dedi.

Kalaycı, ‘Evet’ ile Türkiye’nin kazanacağını yineleyerek, “Türklüğün gurur ve şuuru, İslam’ın ahlak ve fazileti, yeni bir ruhla Türkiye’nin prangalarını sökecektir. Biz, Türkiye’nin diriliş ve toparlanmasına ‘Evet’ diyoruz. Millet, devlet, Cumhuriyet, Türklüğün bekası ve elbette ki Türkiye için ‘Evet’ diyoruz”.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya, MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, MHP Samsun İl Başkanı Müjdat Öz de katıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın