Mısır Çarşısı’nda bulunan dükkanlar 7 bin TL’ye kiralandı

İstanbul'da ticaretin merkezi haline gelen Mısır Çarşısı'nda dükkanların kira bedeli 7 bin 500 lira ile 17 bin lira arasında olduğu ortaya çıktı. Tarihi Mısır Çarşısı'nda fiyatların 45 bin TL ile 50 bin TL arasında olması gerekiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün birçok mülkü değerinin çok altında kiraya verdiği ortaya çıktı. Sayıştay raporuna göre Mısır Çarşısı'nda aylık kirası 45-50 bin lira olması gereken kiralar, 7 bin 500 TL ile 17 bin TL arasında kiraya veriliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün tarihi eser niteliğindeki birçok taşınmazı kelepir sayılabilecek rakamlara kiraladığı belirlendi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden 55 bin TL'ye kiralanan İstanbul Boğazı'na sıfır konumda bir taşınmazın bir bölümünün kiracı tarafından 64 bin TL'ye yeniden kiraya verildiği açıklandı. Sayıştay denetiminde ortaya çıkan Vakıflar Genel Müdürlüğü'ndeki dikkat çeken kiralamalar şöyle:

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Mısır Çarşısı'nda yer alan dükkanların 2014 yılında aylık 7 bin 500 TL ile 17 bin TL arasında kiraya verildiği, Mısır Çarşısı dışında konumlanan dükkanların ise 3 bin 896 TL ile 8 bin 25 TL arasında kiraya verildiği bildirildi. Oysa çarşı içindeki dükkanların aylık kira bedelinin 45 bin TL ile 50 bin TL arasında, çarşı dışında konumlanan dükkanların ise 10 bin TL ile 15 bin TL arasında olduğu görüldü.

Sultanahmet Camii'nin arka tarafındaki işlek bir caddede yer alan 411 bin 55 metrekarelik taşınmaz, 2014 yılında aylık 5 bin TL'ye kafe ve restoran olarak kiraya verildi. Aynı konumda mülkiyeti Hazine'ye ait olan benzer bir taşınmazın aylık kira bedeli metrekare başına 30 TL olurken, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde bu rakam 12.15 TL'ye düştü. Yine aynı yerde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından otopark olarak kiraya verilen taşınmazda da Hazine'nin taşınmazıyla kıyaslandığında düşük bir rakam ortaya çıktı. Hazine'nin benzer taşınmazında kira bedeli metrekare başına 30 TL olurken, Vakıflar'da ise bu rakam 10 bin 28 TL oldu.

İstanbul Ortaköy'de Muallim Naci Caddesinde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait taşınmaz, 2014 yılında aylık 55 bin TL'ye kira verildi. Alt kiracılık hakkı tanınan kiracı ise, taşınmazın bir kısmını dahi aylık 64 bin 862 TL'den kiraya verdi. Taşınmazın üzerinde üçer katlı iki yapı ile içerisinde araç pazarlama ve satış işlemi yapılan bir yapı bulunuyor. Taşınmazın kira bedeli 2015 yılında 90 bin TL'ye çıkartılmış olmakla birlikte henüz emsal ve rayiç bedele ulaşmadı.

Kemeraltı Çarşısı bölgesinde yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait 40, 42, 46 numaralı taşınmazların kira bedelleri de emsallerinin gerisinde yer alıyor. Söz konusu taşınmazların 2015 yılı aylık metrekare kira bedelleri 190 TL ile 250 TL arasında olurken, emsal ve rayiç aylık metrekare kira bedelleri 375 TL ile 420 TL arasında yer alıyor.

2016'da hepsi güncellenecek

Kiralarda yüzde 25 oranında güncelleme yaptıklarını belirten Vakıflar Genel Müdürlüğü ise, “2016 yılından itibaren kira bedellerinin güncelleştirilmesine yönelik olarak hizmet alım yoluna gidilecek, bir yılda bütün kiracılara bedel güncellemesi uygulanması halinde bunların idareye olumsuz etkileri olacağı düşünüldüğünden bu çalışmanın belli bir sayıda tutularak yapıldığı, bulguda belirtilen taşınmazlarla ilgili olarak; söz konusu bir kısım taşınmazlara ait kira bedellerinin güncelleştirildi, bir kısmına ait kira bedelleri ise 2016 yılında emsal ve rayiç bedele çıkartılacak” savunmasında bulundu.

                                                                                                                                                                                                                                                      Hürriyet

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.