Muhsin Yazıcıoğlu ölümünün 8’inci yılında anıldı

Muhsin Yazıcıoğlu ölümünün 8'inci yılında anıldı.

Muhsin Yazıcıoğlu ölümünün 8’inci yılında anıldı. Kahramanmaraş’taki helikopter kazasında 8 yıl önce hayatını kaybeden BBP Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu memleketi Sivas’ın Şarkışla ilçesinde anıldı.

BBP İlçe Teşkilatı tarafından Aşık Veysel Gençlik ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen anma töreni Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

BBP Kurucu Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatından kesitlerin yer aldığı slayt gösterileriyle devam eden anma programında, sanatçı Selçuk Köpçük kahramanlık türküleri seslendirdi.

Törende konuşan Avrupa Türk Birliği Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu, “Ben de bu toprakların bir evladı, şehit liderimin toprağından, canından, kanından biri olarak, şehitlerimizin 8. senei devriyesinde hüzünlü ama güzel çalışmalar içerisine giriyoruz. Bu kapsamda şehit liderlerimiz Muhsin Yazıcıoğlu’nu hem anlama hem de anma programları düzenliyoruz.” diye konuştu.

Törene konuşmacı olarak katılan Mustafa Çalık da Yazıcıoğlu’nu ile ilgili anılarını anlattı.

Anma törenine Muhsin Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, ablası Nadiye Soysal, Şarkışla Kaymakamı Akif Pektaş, Altınyayla Kaymakamı Musa Aydemir, Şarkışla Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, Altınyayla Belediye Başkanı Necmettin Mermer, Gemerek Belediye Başkanı Mustafa Demir, BBP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ürgüp, BBP MKYK Üyesi Muhittin Açıcı, Sivas il ve ilçe teşkilat üyeleri katıldı.

Darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele saldıran askerlerin ilginç bağlantıları ortaya çıkıyor. Helikopterin teknisyeni ve pilotların, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümü soruşturmasında, şüpheli olduğu belirlendi.

NTV darbeci askerlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele yönelik saldırı ile ilgili yeni bir ayrıntıya ulaştı.

Darbeci askerlerden 4’ünün Büyük Birlik Partisi Lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun öldüğü helikopter kazasından sonra olay yerine giden kaza kırım ekibinden olduğu tespit edildi.

O isimlerden biri Marmaris baskınında görev yapan Aviyonik Teknisyeni Astsubay Üstçavuş Aydın Özsıcak.

Uzman olarak olay yerine giden Aydın. Özsıcak., açılan davada helikopterin irtifa bilgilerinin yeraldığı radar altimetresini sökmekle suçlandı.

Marmaris’e darbeci askerleri taşıyan helikopterde bulunan 3 pilot da Yazıcıoğlu’nun helikopterini arayan arama kurtarma ekibindendi.

Kazanın ardından 48 saat boyunca Yazıcıoğlu’nun helikopterine ulaşılamamış GSM sinyallerine rağmen helikopterin yanlış yerde arandığı ortaya çıkmıştı.

Yazıcıoğlu ile birlikte 5 kişinin hayatını kaybettiği kazanın ardından 132 şüpheli hakkında, ‘ihmal, kasten öldürmek, suç delillerini yok etme ve değiştirme’ gibi suçlardan soruşturma başlatılmış. Ama sonunda Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı kovuşturmaya gerek görmeyerek takipsizlik kararı vermişti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.