Murat Kurum Emlak Konut GYO’nun 2014 performansını değerlendirdi

emlak_konut_gyo_4_yillik_satis_genel_mudur_murat_kurum

Halka açık bir şirket olan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, şirketin 2014 yılına ait performansı hakkında açıklamalarda bulundu. Kurum şunları söyledi:

"Şirketimiz toplam hisselerinin yüzde 50.6'sı bu piyasalarda EKGYO hisse kodu ile işlem görüyor. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına sadece tanımlarını itibarı ile bile bakarsak bu ortaklıkların, "çeşitli portföylere yatırım yapmak ve paylarını sermaye piyasalarına ihraç etmek" temelinde kurulan birer Sermaye Piyasası kuruluşları olduğunu görürüz. Bu doğrultuda Emlak Konut GYO'da 2010 ve 2013 yıllarında olmak üzere iki defa halka arz işlemi gerçekleştirdi. Böylece; Şirketimizin daha da büyümesi ve stratejik arsa alımlarımızı gerçekleştirebilmek için alternatif yöntemlerine göre daha düşük maliyetli ve uzun vadeli bir "finansman" sağlamış olduk.

Yurtiçi ve yurtdışında şirketimizin tanıtımını gerçekleştirdik. Düzenli olarak faaliyetlerimizle ilgili gelişmeleri kamuyla paylaşmamız nedeniyle Şirketimizin ulusal ve uluslararası ekonomi bültenlerinde ve haber akışlarında görünürlüğü belirgin şekilde artmış oldu. Bir anlamda Şirketimizin küreselleşmesine de imkan tanımış olduk. Bunun yanında, halka açılan birçok diğer şirket gibi Borsa İstanbul'a kote olmak şirketimizin "kurumsallaşma" sürecinde de önemli bir kilometre taşı oldu. Yeni ortaklarımıza karşı olan sorumluluklarımız çerçevesinde hesap verebilirlik, şeffaflık ve sürdürülebilirlik gibi konularda daha da mesafe kat etmiş olduk. Kurum kültürümüzün gelişmesine de ciddi katkıları olduğunu söyleyebiliriz.

Şirketimizin günümüz itibari ile ilave bir finansman ihtiyacı bulunmasa dahi, borsada işlem görmenin Şirketlerin bankacılık ve para piyasaları karşısında kredibilitesini arttırdığını düşünüyoruz. Böylece halka açık şirketler daha az maliyetle ve daha kolay kredi bulma imkanı kazanmış oluyorlar. Şu anda Borsa İstanbul'da işlem gören 400'ün üzerinde şirket bu yönüyle Türkiye'deki diğer şirketlerden olumlu anlamda ayrışmaktadır. Çünkü, Şirketimiz örneğinde de olduğu gibi yatırımcılarımız; yönetimi açık, iş modelleri öngörülebilir, attığı ve atacağı adımlar yakından takip edilebilen ve elde ettiği finansal sonuçlan uluslararası kurallara uygun şekilde kamuoyuyla paylaşan bir şirkete ortaktırlar.

Borsada işlem görüyor olmamızın şirketimize olduğu gibi, doğrudan yatırımcılarımıza ve sermaye piyasasına da katkıları bulunmakta. Yatırımcılarımızdan elde etmiş olduğumuz kaynağı, karlı projelerde değerlendiriyor ve neticesinde elde ettiğimiz bu karın yüzde 40'ını da nakit temettü olarak yatırımcılarımız ile paylaşıyoruz. Halka açıldığımız günden bu yana yatırımcılarımızı memnun eden bu istikrarlı uygulamayı sürdürme gayreti içerisindeyiz. Malumunuz gayrimenkul, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de en önemli ve en güvenilir yatırım araçlarının başında geliyor. Fakat toplumun her kesiminin finansal anlamda doğrudan bir gayrimenkule sahip olma imkanı ne yazık ki olmuyor. İşte tam bu noktada Emlak Konut GYO gibi halka açık bir firmanın hisse senetleri, küçük yatırımcılara İstanbul'un ve Türkiye'nin en iyi projelerine ortak olma imkanı sağlıyor. Biz bunu yaptığımız iki halka arzla desteklemiş olduk. İki başarılı halka arzın ardından Şirketimizi doğru bir yönde büyütmek adına sağlam adımlar atmış olduk. Kendi özsermayemizi büyütmüş olduk ve Türk sermaye piyasalarının da derinleştirilmesi adına önemli bir katkı sağladık. 2010 yılında gerçekleştirdiğimiz ilk halka arzımızda 1.052 milyar lira ve 2013 yılındaki ikinci halka arzımızda da 3.25 milyar lira olmak üzere toplam tutarı 4.3 milyar lirayı aşan bir finansmana kavuşmuş olduk. Bunun dışında bugüne kadar piyasalardan doğrudan borçlanmayı tercih etmedik. Bunun yanında düşen petrol fiyatlarının ve sürdüre geldiğimiz politik istikrarın da olumlu katkısıyla birlikte, yatırımcılar açısından ülkemiz borsası ve sermaye piyasalarının bölgedeki en ciddi alternatif olduğunu düşünmekteyiz."  

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıFethi Hinginar: “Nepal’deki felaketten ders çıkarmalıyız”
  Sonraki yazıAli Dumankaya: “Kartal ulaşımı ile fark yaratıyor”
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın