Oy oranları açıklandı

CNN Türk ekranlarında Şirin Payzın'ın sorularını yanıtlayan HDP Milletvekili Mithat Sancar gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. Gelecek seçimlerde HDP'nin oy oranıyla ilgili çarpıcı bir anket sonucu paylaşan Sancar, bağımsız araştırma şirketlerinin araştırmalarına göre HDP oylarının yüzde 14'e kadar çıktığını söyledi. Seçimlerden önce bölgenin ciddi bir güvenlik sorunu yaşandığını söyleyen Mithat Sancar, yeniden ateşkes ilan edilmesi gerektiğini dile getirdi.

1 Kasım seçimlerinde HDP'de oy artışı olacağını belirten Sancar, "Bağımsız bir araştırma şirketine göre oy oranımız yüzde 14 dolayında" dedi. Ayrıca HDP'nin oy kaybetmeyeceğini  dile  getiren  Sancar "1 Kasım'da oy kaybımız olmayacak. Aksine yükselme olacak, yüzde 17 oy bekliyorum ben." dedi.

İşte Sancar'ın açıklamalarından satır başları:

"Batı'dan alınan oylar emanet değil"

Bağımsız bir araştırma şirketine göre oy oranımız yüzde 14 dolayında.  1 Kasım'da oy kaybımız olmayacak.  Aksine yükselme olacak. Bunu araştırma şirketlerinin anketlerine de bakarak söylüyorum. Batı'dan bize gelen oylar bilinçli oylardır. AKP'den kurtulmak için verilen bazı oylara emanet demek de doğru değil. Demirtaş ve Sırrı Süreyya'nın o sözleri de bir tür teşekkürdür.Mardin'de bize oy veremeyen bir kesim de vardı. Onlara dedik ki gelin bizimle yürüyün, gelin bir kere bu vaatlere oy verin. Sizi mahçup etmeyeceğiz dedik. Bence bu oyların yerinde durduğu gibi yenileri de geliyor.

"Tahminen yüzde 17 oy gelecek"

Yüzde 17 oy bekliyorum ben. Bizim için yüzde 10'u da imkansız görüyorlardı ama 13 aldık. Ben yüzde 17'yi mütavazi bir tahmin olarak söylüyorum.

"Seçim sürecinde bölgeye hükümetten baskı"

Seçmene ağır baskı yapmayı planıyorlar. Ya sandığa gitmesini engelleyecek ya da zorla başka partilere mesela AKP'ye oy verdirmek. Biz askerin seçim döneminde bölgede neler yaptığını çok iyi biliyoruz. Bölgenin hafızası bunları unutmadı. Dolayısıyla bizim büyük şüphemiz var.  Ancak yine de 7 Haziran öncesinde demokratik tutumumuzu koruduysak şimdi de bu tehditlere rağman sandıklara da oylara da sahip çıkacağız.

"Seçim için bile olsa ateşkes imzalanmalı"

Seçim güvenliği için en azından seçim güvenliği için bile olsa karşılıklı ateşkes ilan edilmeli. Elbette silahların sürekli şekilde susmasını istiyoruz, ancak seçim güvenliği özelinde PKK eylemsizlik kararı almalı, devlet de operasyonları durdurmalı.

PKK'nın, HDP'yi seçime sokmayacak iddiası

PKK'nin HDP'nin seçimlere girmesini engelleyeceği yönündeki iddia bir psikolojik savaş propagandasıdır. Kitlemizi yılgınlığa itmek ve seçim sürecindeki coşkusunu yok etmek için yayıyorlar bunlar. PKK'nin de böyle bir kararı yok.
 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın