”Pandemi ile birlikte tasarım anlayışı değişti”

Mimarlık ve tasarım topluluklarındaki pek çok kişi, COVID-19 sürecinin hayatımıza girmesiyle beraber hayatlarında birçok değişim yaşadı.

Mimarlık ve tasarım topluluklarındaki pek çok kişi, COVID-19 sürecinin hayatımıza girmesiyle beraber hayatlarında birçok değişim yaşadı. Sosyal mesafenin esas alındığı bu salgın sürecinde kentler, kamusal alanlar ve en önemlisi evler de artık eskisi gibi olmayacak. Peki sosyal mesafeyi koruyarak yaşamak durumunda kaldığımız olası bir dünyada tasarımın belirleyici unsurları neler olacak dersiniz?

Pandemi süreci beraberinde değişimi ve dönüşümü de getirdi. Bu değişim ve dönüşüm süreci her sektörde kendini farklı bir formda sundu. Mimari tasarım konusundaysa insanlar yaşam alanlarının da sosyal mesafeli bir konfor alanı arayışına girdi.

Yaptığı mimari tasarımlarla başta Türkiye ve Rusya olmak üzere bir çok ülkede başarılı işlere imza atarak ses getiren İç Mimar Farid Jafarzade konu ile ilgili görüşlerini “Pek çoğumuzun uzaktan ve esnek çalışmada olduğu bu dönemde, insanlara evin içerisinde çalışılabilecek bir köşe yeterli olurken artık insanlar işlevsel ve bir o kadar şık çalışma odaları tasarlatmak istiyorlar. Çalışma dinamikleri mevcut düzene göre şekilleniyor. Biz de tasarımlarımızda evin içerisinde ihtiyaca uygun ama evin genel tarzıyla da bütünleşen bir tarafa çevirdik.” sözleriyle dile getirdi.

“Modern, minimalist ama bir o kadar da ihtişamlı”

“En modern tasarımlarımda bile klasik dokunuşlara yer vermeye önem veriyorum. Bir odak nokta yaratmayı seviyorum. Dikkatleri üzerine toplayan olağan üstü bir duvar. Ben art deko ve daha çok futuristic çalışmalarla benzeri olmayanı yaratma taraftarıyım. “ diyen başarılı mimar Farid Jafarzade bu süreçte de çalışmalarını bu yönde gerçekleştirdiğini belirtti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıYatırımcısına en çok kazandıran iller belli oldu
    Sonraki yazıPeker GYO’dan yeni yatırım
    Ezgi Kızıl
    Emlakrotasi.com.tr Emlak ve Ekonomi Editörü. 1994 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2016 yılında mezun oldu.