Rakka operasyonu ne zaman?

Rakka operasyonu ne zaman Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar yaptı. Kurtulmuş, gazetecilerin gündeme ilişkin çok sayıda sorunusu cevapladı. En önemli gündem maddesi ise Rakka operasyonuydu. Başbakan Yaradımcısı önemli bilgiler paylaştı. İşte Kurtulmuş’un o açıklamaları:

ABD’Lİ SENATÖRÜN TÜRKİYE ZİYARETİ

Üst düzey görüşmeler hayra alamet. Özellikle Suriye’de bazı görüş ayrılıklarımızın giderilmeye başladığının, FETÖ konusunda olumlu adımlar atılmasına imkan sağlayacak birtakım görüş yakınlaşmalarının başladığının da işaretidir. PYD’ye verdikleri desteği sonlandırmaları gerekir. Görüşmelerde FETÖ’nün iadesi gündeme geldi. FETÖ ve militanları iade edilmeli. Türkiye olarak, bizim dışımızdaki ülkeler ne yaparsa yapsın, terör örgütlerine karşı eşit mesafede durma pozisyonumuz hiç değişmeyecektir. DEAŞ da PYD de terör örgütü olarak kabul edilecektir.

RAKKA OPERASYONU

Bu şehirlerin kurtarılması ahalisi ile birlikte yapılmalı. PYD’yi en az DEAŞ kadar zararlı görüyoruz. Terör örgütlerine karşı pozisyonumuz değişmeyecek.

FIRAT KALKANI HAREKATI

El Bab’daki operasyonda da sona gelinmek üzere. Aşağı yukarı TSK’nın desteklediği Özgür Suriye Ordusu güçleri şehrin bütününe hakim olmuştur. Ama dikkat ve titizlikle devam ediyoruz. Çünkü DEAŞ’ın olası birtakım intihar saldırılarının ortaya çıkması muhtemeldir. Bunlara karşı da TSK da ÖSO unsurları da son derece titiz şekilde operasyonun temizleme faslını sürdürüyor. Aynı modeli Rakka’da uygulayalım. Görüşmeler devam ediyor. Buradaki operasyonlar yerel güçlerle yapılmalı. Operasyonlarımız sınırlarımızı korumaya yöneliktir. Terör örgütlerini bölgeden ayıklayacağız.

İNCİRLİK ÜSSÜ KULLANILACAK MI?

İncirlik Üssü’nün olası bir Rakka operasyonunda kullanımı) Bunların hepsi, meselenin teferruatıdır. Önce ortaya Türkiye ve Amerika tarafının, Uluslararası Koalisyonun Rakka ile ilgili bir ortak eylem planı çıkmalıdır. Bunun için de ortak bir bakış açısı oluşmalıdır. Ortak bakış açısı, ortak bir eylem planını ortaya koyar ve onun sonucu olarak bu planının
gerçekleşmesi için nereden, nasıl hareket edeceğiniz ise meselenin sonraki kısmıdır. Şu anda o noktada değil Türkiye.

TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİ İÇİN

Bu operasyonların her birisi, Türkiye’nin kendi sınırlarını korumasına yönelik ulusal güvenlikle ilgili operasyondur. Yani şurayı bitirelim ondan sonra oraya yönelelim şeklinde değil; Türkiye’nin ulusal güvenliğini garanti altına alabilmek için atılan adımlardır. Türkiye’nin herhangi bir şehrini korumakla, Mehmetçiğimizin orada, giderek böylesine cansiperane bir mücadelenin içerisinde girmesi arasında Türkiye’nin güvenliği bakımından bir fark yoktur.

TÜRK İMAMLARA SUÇLAMA

Almanya’daki Türk imamlar casus değildir. Avrupa yabancılarla barış içinde yaşamalı. Almanlar ırkçı siyasetin tesirinden kurtulmalı.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

Verilen sözler defterlere yazıldı, takip edilecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın