Resesyon ve sipariş daralması mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün yükünü artırıyor

Dünya ticaretinde yaşanan durgunluk, ekonomilerdeki daralma ve birçok ülkede çift haneli rakamlara çıkan enflasyon oranları 2022 yılından bu yana mobilya, kağıt ve orman ürünleri dahil birçok sektörün ihracatını sekteye uğratıyor. İhracatı artırmak için büyük mücadele verdiklerini belirten İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Erkan Özkan, “Global ticaretteki daralma ve sipariş durgunlukları sektörlerin işleyişini ve istikrarını zora sokuyor” dedi.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, bünyesinde bulunan sektörlerin hakim olduğu ihracat pazarlarını genişletmeye ve yakalanan ihracat rakamlarını artırmaya yönelik çalışmalar yaparken dünyada etkili olan resesyon ve birçok ülkede çift haneli rakamlara çıkan enflasyon ihracat çalışmalarında aksaklıklar yaşanmasına neden oluyor. Birlik bünyesinde bulunan sektörlerin uluslararası arenada daha çok söz sahibi olması için çalıştıklarının altını çizenİstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Erkan Özkan, “Sektörümüz üretimden istihdama istikrarlı ve dinamik bir sektör ancak son yıllarda yaşanan sipariş durgunluğu, global ticaretteki aksamalar ve çevremizdeki ülkelerin birbirleri arasındaki gerilimler çalışmalarımızı çok etkiliyor. Sıkı para politikalarının uygulanmaya başlandığı bu süreçte hem sipariş durgunluklarının yaşanması hem hammadde fiyatlarının artması hem de üretimin zorlaşması reel sektördeki baskıyı artırıyor. Enflasyonun önümüzdeki 1-1,5 yıllık sürecin ardından düşmesi bekleniyor, biz bu süreci uluslararası etkinliklerimizle oldukça verimli geçirerek üreticilerimizin en az hasarla atlatmasını istiyoruz” dedi.

Sektör kendini geliştirse de dünyadaki durgunluk zorluk çıkarıyor
Tasarım ve ürün kalitesini her geçen gün geliştirerek geleceğe odaklanan mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü bir yandan ihracat rakamlarını diğer yandan da pazar payını artırmayı hedeflerken uluslararası arenada yaşanan durgunluk nedeniyle zorluklar yaşıyor. Bu süreçte firmaların küçülmeye gittiğine değinen Erkan Özkan,“Sektörümüz istihdam dostu bir sektör olmasına ve hem üretime hem de istihdama yatırım yapmasına rağmen dünyadaki daralma nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Bu süreçte birçok küçük ve orta ölçekli firma varlığını sürdürebilmek için yapılarında küçülmeye gidiyor. Bu da gelecekte üretimin düşmesi, işsizliğin artması yahut olası siparişlerin açılması durumunda çalışan bulma sıkıntısının yaşanması anlamına geliyor. Sadece ülkemizdeki değil, dünyadaki enflasyon da elbette bir noktada duracak. Özellikle ülkemizdeki sıkı para politikaları ile bunun bir noktada durmasını bekliyoruz. Ancak durana kadar geçecek zamanı olabildiğince verimli geçirmek üzere çalışacağız. Özellikle zorluklar yaşayan üreticilerimizin yanında olarak, onların işlerini kolaylaştırmaya çalışacağız.”

“Yatırım harcamalarında düşüş yaşanması çok doğal”
Sektörlerin büyümesi için istihdam ve üretim yatırımlarının yanı sıra Ar-Ge süreçleri önem taşıyor. Son bir yılda sektörlerin gerçekleştirdiği yatırım harcamalarında azalmalar gözle görülür seviyeye gelirken konuyla ilgili Özkan, “Yaşanan bu durgunluk sürecinde yatırım harcamalarında düşüş yaşanması çok doğal. Firmaların karlılık seviyelerinin erimesi ve işletme sermayelerini koruyamayan firmaların çeşitli tasarruf yollarını aramasıyla karşı karşıyayız. Bu süreçte hem üretmek hem de istihdamdan fire vermek istemeyen firmalar yeni yatırımlardan ve Ar-Ge çalışmalarından kaçınıyor. Bu durum gelecek süreçte pazar kaybına ya da üretim hacminin yetmemesine neden olabilir ancak firmaların elinden başka bir şey gelmiyor” dedi. Artan enflasyona dur demek için seçim sonrası sıkı politikaların uygulanmaya başladığını belirten Özkan, “Faizlerin artması, üreticilerin finansmana erişmekte sıkıntı yaşaması ve artan hammadde ve üretim masrafları derken sanayi üretiminde de düşüş gözlemlendi tabii. Ayrıca sipariş durgunluğu yaşandığı için aslında üretimin düşüş göstermesi de çok doğal. Global piyasadaki resesyon endişesi biraz azalır ve sipariş durgunluğu giderilirse, üreticilerimiz rahat bir nefes alacak” açıklamasında bulundu.

Rekabet gücünü artırmak bu dönemde biraz zor
Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü hem ürün hem tasarım kalitesi ile öne çıkıyor ancak rekabet gücünü artırmak için üretim hızı ve düşük fiyat politikası önem taşıyor. Rekabet gücünü artırmak için böyle bir dönemde düşük fiyat politikası uygulamanın pek mümkün olmadığının altını çizen Özkan, “Aynı zamanda döviz kurunun yüksekliğini de eklediğimiz zaman işler daha da zorlaşıyor. Şu anda uygulanan sıkı para politikaları var. Enflasyonun düşmeye başlaması ve bankaların da üreticilere destek olmasıyla ülkemiz ekonomisini kalkındıracak üretim ve ihracat çalışmaları muhakkak bir istikrar yakalayacaktır. Gelecek yıla da zorlu başlayacağız ancak mücadelemizi sürdüreceğiz. 2024’ün ikinci yarısı için ümitliyiz ve sektörlerimiz için işlerin biraz daha kolaylaşacağını düşünüyoruz” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıPuffy’den İstanbul Mobilya Fuarı’na İnovatif Dokunuş
    Sonraki yazıAVRUPA’NIN EN BÜYÜK MOBİLYA FUARI BUGÜN BAŞLIYOR: LOVA YATAK, 2024 İSTANBUL MOBİLYA FUARI’NIN GÖZDESİ OLACAK!