Rusya, Sovyetler Birliği’nin borçlarını kapatıyor

Rusya Sovyetler Birliği borçları için harekete geçti.

Rusya Sovyetler Birliği’nin borçları için harekete geçti. Rusya’nın, Bosna ve Hersek’le anlaştığı ve Sovyetler Birliği’nden kalan tüm borçların 45 gün içerisinde kapatılacağı bildirildi.

Rusya Sovyetler Birliği’nin borçları için harekete geçti.  Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Sergey Storçak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği döneminden kalan son borcun ödenmesi konusunda Bosna ve Hersek’le anlaşmaya varıldığını ifade etti.

Bosna ve Hersek’e 45 gün içerisinde 125 milyon 200 bin dolar ödeneceğini kaydeden Storçak, böylelikle Rusya’nın Sovyetler Birliği’nden kalan tüm borçlarının kapatılacağını belirtti.

Rusya, Sovyetler Birliği’nin 1991’de dağılmasından sonra büyük kısmı Batılı ülkelere olan 66 milyar dolarlık borcun sorumluluğunu devralmıştı.

Petrol fiyatlarının yükselmesiyle bütçesi toparlanan Rusya, ABD ve Birleşik Krallık’ın da dahil olduğu Paris Kulübü olarak adlandırılan 19 ülkeye, borcun 60 milyar dolarlık kısmını ödemişti.

Rusya, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Slovenya ve Makedonya’dan oluşan eski Yugoslavya cumhuriyetlerine olan borcunun tamamını ise 2011-2016 yıllarında kapatmıştı.

Rusya, bu yılki 125,5 milyon dolarlık ödemeyle Sovyetler Birliği`nden kalan 64 milyar dolarlık dış borcun tamamını kapatmış olacak.
Rusya, Sovyetler Birliği’nden kalan dış borçlarının ödenmesini bu yıl tamamlayacak. 125,5 milyon dolarlık son dilim Bosna ve Hersek’e gönderilecek.

Rusya Maliye Bakanlığı, yaptığı açıklamada Makedonya’ya 60,6 milyon dolarlık borcun ödendiğini ve Rusya’nın, Sovyet borçların bitmesi için sadece Bosna Hersek’in kaldığını söyledi.

125,5 milyon dolarlık borç 2017 yılı bütçesinden ödenecek. BusinessHT’de yer alan habere göre Rus Merkez Bankası yetkilileri “Anlaşma çoktan hazır sadece ülkeler onayladı sadece imzalar bekleniyor. Bir ödeme zorluğumuz bulunmuyor” dedi.

Rusya 1991’de kurulduğunda Sovyetler Birliği’nden 64 milyar dolar borcu devralmıştı. Borcun 60 milyar dolarlık kısmı ABD ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu 19 üyeli Paris Kulübü kretirölerineydi. Bunun da yarısından fazlası Almanya’ya olan borçlardı.

2006 yılında artan petrol gelirleriyle çok yüksek bütçe fazlaları veren Rusya, borcun tamamını kapatmıştı. Geriye kalan borçlardan Çin’e olan 415 milyon dolar da 2015 yılında ödenmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın