Rusya’daki Türk şirketlerinin durumu ne olacak?

Hukukçu akademisyen ve hukuk fakültesi öğrencilerini bir araya getiren “Rusya’daki Türk Şirketlerinin Hukuki Durumu ve Alacaklarının Tahsili” başlıklı panelde konuşan Prof. Dr. Yusuf Aksar, “Olay oldukça net. Türkiye’nin hava sahası ve dünyaya duyurulan angajman kuralları ve defalarca uyarılan bir Rusya tarafı var. Türkiye sonuna kadar haklı” dedi. Rusya’nın kendi sınırları içindeki Türk inşaat şirketlerine el koyabileceğini belirten Aksar, “Temennimiz işlerin bu boyutlara gitmemesi. Her iki devlet birbirine muhtaçtır. Uluslararası arenada Karma Hakem Mahkemesi ile bu sorunlar çözülebilir” dedi. 

Rusya tazminat ödemeli

Bireyler, şirketler ve devletler düzeyinde karşılıklı zararların tazmini için Karma Hakem Mahkemesi kurulabileceğini belirten Aksar, “Umarız böyle bir uygulamaya ihtiyaç olmaz. Zaten özür dilemesi gereken Rusya’dır, tazminat ödemesi gereken de Rusya’dır. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin başka ülkelerdeki vatandaşlarına yönelik yapılan baskı ve haksız uygulamalar nedeiyle Rusya’dan tazminat talep etme hakkı vardır” diye konuştu.

Şirketler Dünya Ticaret Örgütü’ne başvurulabilir

Haksız uygulamalar nedeniyle Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) de başvurulabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Zeynep Çalışkan da, “Şirket sahipleri bireysel olarak başvuru yapma hakkına sahip değiller. Devlet aracılığı ile başbvurabilirler. Hazine Müşteşarlığı aracılığı ile Dünya Ticaret Örgütü’ne başvurulabiliyor. Uyuşmazlık çözüm mekanizması çalıştırılabiliyor. Öncelikle arabuluculuk ile çözüme kavuşmaya çalışılıyor. Taraflardan biri şikayetine devam ettiği taktirde temyiz aşaması devreye giriyor. Karar aleyhine sonuçlanan ülke, ülkenin iç hukukunu, kararın uygulanabileceği şekilde düzenlemesi gerekiyor. 20 gün içinde tazminatın ödenmesi şart. Böyle bir durum olursa ve tazminat ödenmezse DTÖ tarafından Rusya’ya sağlanan imkanların askıya alınması gündeme gelir” diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.