Schindler ve Solar Impulse Projesi

Schindler ve Solar Impulse, yarının zorluklarının üstesinden gelmek için bugün güçlerini birleştiriyor.

Solar Impulse öncüleri, bugün hala imkansız gibi görünen bir şeyi başarmak üzere kolları sıvadı: Dünya'nın çevresini yalnızca güneş enerjisi kullanarak ve yakıt kullanmadığı için kirliliğe sebep olmadan katedecek Solar Uçuş'un (SI2) ilk etabı

İsviçreli araştırmacılar Bertrand Piccard ve André Borschberg, tek damla yakıt kullanmadan gece gündüz uçabilen, tükenmeyen dayanıklılığa sahip ilk uçak olan Solar Impulse'ı icat ettiler. Bu projenin arkasındaki asıl güç olmakla birlikte, uçakların pilotluğunu da kendileri yapıyorlar. Dünya Solar Uçuşunun ilk Turunu gerçekleştirmek üzere girişimde bulunarak, temiz teknolojinin ve yenilenebilir enerjinin, imkansızı başarabileceğini göstermek istediler. Solar Impulse ekibine göre, bir duyguya ve yeniliğe öncü olmak dünyayı değiştirebilir.

Schindler, güç üretmek için yalnızca güneş enerjisi kullanan, devrim niteliğinde bir uçak olan Solar Impulse'ı geliştirmek üzere güçlerini birleştiren dört ana ortaktan biri. Hareketlilik (mobilite) ihtiyacı arttığından, yakıt kaynakları gittikçe azaldığından ve daha pahalı hale geldiğinden dolayı bu, bizim için önemli. İnsanlığın geleceği, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen temiz ve sürdürülebilir enerjiye bağlı. Hiç yakıt kullanmadan dünyanın etrafında dönecek olan Solar Impulse (bir Airbus A340'ın kanat açıklığına sahip ancak ondan 100 kat daha hafif), kaynak olarak güneş enerjisini kullanacak.

Dünya Turu, 9 Mart'ta, Abu Dhabi'de başladı. Rota dahilinde, Umman, Hindistan, Myanmar ve Çin olmak üzere dört noktada durulacak. Solar Impulse şuan Hawai’de ve Hawai üzerinden Pasifik Okyanusunu geçtikten sonra, Amerika'ya uçması ve Atlantik Okyanusu Üzerinden tekrar Abu Dhabi'ye dönmesi bekleniyor.

Güneş enerjisi kullanan bir uçakla ilk kez okyanusun aşılmasından ve Japonya'dan Hawai'ye rekor kıran bir uçuşun ardından, dünya turunun ikinci yarısı, 2016 yılının Nisan ayında başlayacak. Bu öncü projenin devamını merakla bekliyoruz ve bu maceranın bir parçası olduğumuz için gurur duyuyoruz.

Schindler neden Solar Impulse projesinin ana ortaklarından biri olmak istedi?

Cevap basit: Bu gezegendeki geleceğimizin, bir değişiklik yapmamıza bağlı olduğuna inanıyoruz. Yakıt kaynaklarımız giderek azaldığından ve benzin fiyatları inanılmaz seviyelere yükseldiğinden ve aynı zamanda hareketlilik ihtiyacı arttığından dolayı, temiz ve uygun maliyetli bir alternatif bulmamız gerekiyor. Solar Impulse ile birlikte çalışarak, çevreci hareketlilik çözümleri elde etmek üzere ileri teknolojinin geliştirilmesine yardımcı oluyoruz.

Çevreci hareketlilik için teknoloji

Schindler, daima çevreci ve sürdürülebilir hareketlilikten yana olmuştur. Bu ortaklık, Schindler'in bu alanda ileri teknolojiyi takip etmesine ve desteklemesine imkan sağlıyor. Hareketlilik ihtiyacı arttıkça ve yakıt kaynakları daha az ve daha pahalı hale geldikçe, insanlığın geleceği, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen çevreci ve sürdürülebilir enerjiye bağlı hale geldi. Bina içi trafik yönetim teknolojisi (PORT, Miconic10), makine dairesiz asansörler ve çelik halatsız tahrik gibi Schindler'in öncü ürün geliştirmeleri, sektörün temel ölçütü ve eğilim belirleyicisi oldu. Şirketin en son geliştirdiği ürün ise yalnızca güneş enerjisi ile çalışan bir asansör.

Aynı hayali paylaşmak

Schindler ve Solar Impulse ekibi, aynı girişimcilik ruhuna sahip. Her iki taraf da aynı soru üzerinde düşünüyor: Karbon ayak izini azaltarak, hareketliliği nasıl sağlarız? Schindler, dünya genelinde her gün bir milyardan fazla insanı taşıyan, emniyetli, güvenilir ve ekolojiye duyarlı hareketlilik çözümleri ile sürdürülebilir kentsel gelişimi destekliyor. Solar Impulse'ın ana ortaklarından biriyiz, çünkü bu proje, bugün dünyadaki en çok ilham verici temiz teknoloji projelerinden birisi. Üretme ve yenilik getirme tutkumuzu sürdürmenin yanı sıra, yenilenebilir teknolojiye yatırım yapmaya kalpten inanıyoruz. Bu, Solar Impulse ile olan ortak noktamız.

Güçleri birleştirmek

Mühendislerimizi, Solar Impulse projesine dahil ederek, eşsiz bir bilimsel işbirliğine katkıda bulunuyoruz. Daha hafif ve dirençli malzemeler geliştirme ve gelişmiş yürütme verimliliğinden elde ettiğimiz içgörü, Schindler'in gelecekteki teknolojisinde kullanılacaktır.

Schindler Group Başkanı Alfred N. Schindler’in sözleriyle:

"Solar Impulse, yenilikçi sürdürülebilirliğin ve buna kaynak oluşturan girişimciliğin mükemmel bir örneğidir. Bu, sadece enerji tasarrufu etmek ve muhafaza etmek ile ilgili değildir, çok çalışmak yerine daha akıllı çalışmakla ilgilidir.

Havada kaldığı sürede, Solar Impulse, her geçen gün bizi geleneksel kemer sıkma fikrinin daha ilerisine taşıyor: gerçekten sınırsız güneş enerjisi kaynağından faydalanılabileceğini ikna edici bir şekilde kanıtlıyor.

Solar Impulse, yaratıcılığın yüreklilik ile, teknolojik uzmanlığın sabır ile, vizyonun disiplin ile buluştuğu ve son olarak, eylemin, rüyayı gerçeğe dönüştürdüğü eşsiz bir platformdur."

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıBulvar İstanbul yüzde 1 peşinatla konut sahibi yapıyor
  Sonraki yazıAraplar termalleri keşfetti, Yalova’daki devremülklere hücum etti
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın