Seçim sonuçları yabancı yatırımcıyı rahatlattı

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ahmet Erdem, son 10 yılda yapılan yatırımlarla 1,9 milyon kişiye istihdam sağlandığını söyledi. Türkiye'deki terör olaylarına da değinen Ahmet Erdem, terörün artık her ülkede yaşanabildiğine dikkati çekti. Erdem, devam eden yüksek risk olmadığı takdirde uluslararası yatırımcıların etkilenmediğini, ancak tercih etme ihtimali doğduğunda daha fazla güven veren ülke ve bölgelerin yatırım için seçildiğini belirtti.

"2015 yılında düşüşe geçmedik"

Dünyada ise uluslararası doğrudan yatırımın, önceki yıla göre yüzde 16 düşüş gösterdiğine işaret eden Ahmet Erdem, şöyle devam etti: “Türkiye'de böyle bir düşüş görmedik. Aslında virgülden sonraki oranlarda bir önceki yıla biraz daha arttık. Böyle belirsizliklerden bahsettiğimiz bir dönemde 9'ncu ay sonu itibarıyla 12,6 milyar dolara ulaşmış durumdayız."

Türkiye'de son dönemde daha fazla yatırım çeken alanların enerji, perakende, finans ve biraz da üretime yönelik sektörler olduğu belirten Ahmet Erdem, kur artışının yatırımlar üzerinde etkisi olabileceğini, ancak yatırımlar açısından 2016 yılını pozitif gördüğünü sözlerine ekledi.

10 yılda 1,9 milyon istihdam Uluslararası doğrudan yatırımın önemine değinen Ahmet Erdem, şunları söyledi: “Bizim yaptığımız bir takım araştırmalar var. Burada 10 yıllık bir dönem aldık. Bu dönemde yapılan yatırımlar, ülkemizin geçen yılki GSYH'sinin yüzde 10'una denk gelen bir katma değer yaratıyor. Bu dönemdeki yatırımlar, 1,9 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Bunları neden başka ülkeye kaptıralım?"

Seçim sonuçları olumlu yansıdı

1 Kasım'da seçmenin oyunu tek ve kuvvetli bir hükümetten yana kullandığına işaret eden Ahmet Erdem, soucun uluslararası doğrudan yatırımlara pozitif bir etkisi olacağını öngörmek gerektiğini belirtti.

Yeni hükümetten son dönemde yoğun çaba ve özverilerle cazibesi artırılan yatırım ortamının devam etmesi ve daha da iyileştirilmesini isteyen Erdem, seçim sonuçlarının özellikle ileriye dönük alınacak kararlarda yatırımcıları rahatlattığını, yabancıların Türkiye'deki gayrimenkul alımlarına tekrar başladığını vurguladı

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.