Sektör artışı değerlendirdi…

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt:
“Uzun vadeli konut kredisi konut satışlarını artırdı”

 
Konut satışlarının artmasına yönelik yapılan çalışmalar her zaman olduğu gibi bugün de meyvesini veriyor. Emlak Konut'un geçtiğimiz yıl başlattığı uzun vadeli konut kredisi kampanyasıyla canlanma gösteren gayrimenkul sektöründe bu büyümenin kalıcı olmasını umuyoruz. TÜİK verilerine baktığımız zaman Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artış gösterdiğini görüyoruz. Bu büyümenin temelinde uzun vadeli konut kredisinin gücü yatıyor. Böylelikle ev sahibi olmak isteyen yatırımcı ödemelerini uzun vadeye yayarak, daha kolay ev sahibi olabiliyor. Durum böyle olunca da konut satışlarındaki büyüme de ciddi oranda artıyor. Emlak Konut'un öncülüğünde şubat ayında başlatılan 240 ay vadeli konut kredisinin yansımalarını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 artmasını ise çok değerli buluyoruz. İlk konut satışlarının artması demek, eldeki gayrimenkul stokunun azalması demek. Bu da gayrimenkul sektörü açısından oldukça sevindirici bir durum.


 
İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:
“Konut satışlarındaki artış sevindirici”
 

TÜİK verileri bir kez daha biz gayrimenkul üreticilerini sevindirdi ve geleceğe dair ümidimizi artırdı. Emlak Konut'un geçtiğimiz ay başlattığı uzun vadeli konut kredisi kampanyası ve ardından pek çok gayrimenkul firmasının bu kampanyayı desteklemesi, konut satışlarında artışa sebep oldu. Türkiye geneline baktığımız zaman konut satışlarında, 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artış gösterdiğini görüyoruz. Yüzde 12,8'lik artış gayrimenkul satışlarındaki hareketliği gözler önüne seriyor. Hatta bizim de içinde bulunduğumuz 240 ay vadeli konut kredileri kampanyaları ile gayrimenkul satışlarının çok daha hızlanacağını öngörüyoruz.
 
Hükümetin zamanında aldığı yasal tedbirlerin konut satışlarını hızlandırdığını da unutmamak gerekiyor. KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi, ayrıca banka konut kredisi oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkartılması kararı, bankaların sırayla faiz indirimine gidiyor olması, konut alıcısının işini fazlasıyla kolaylaştırdı. Tüm bu detaylar göz önüne alındığında yüzde 12,8'lik artışı olağan ve oldukça olumlu bulabiliriz.


 
216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar:
“Konut satışlarındaki artış sürecek”

 
TÜİK rakamlarına göre Türkiye'de konut satışları 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artış gösterdi. Bu artışta Hükümetin son dönemde üst üste aldığı yasal önlemler etken oldu. Banka faizlerinin düşmesi, KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi, konut satışlarını yukarılara taşıdı. Özellikle uzun vadeli konut kredisi, gayrimenkul satışlarını hızlandırdı. Emlak Konut'un öncülüğünde gerçekleştirilen uzun vadeli konut kredisi kampanyası yatırımcıyı ev almaya yönlendirdi. Hatta bizim gibi konut üreticilerinin de zaman zaman farklı kampanyalarla konut alıcısının karşısına çıkması konut satışlarını hızlandırdı.
 
Gayrimenkul sektörünün 2017 yılında çok daha büyük satış rekorlarına imza atacağını düşünüyoruz. Dövizdeki olumlu yöndeki hareketlilik ayrıca ekonomideki bahar havası, konut satışlarını çok daha iyi noktaya getireceğinize kesin gözüyle bakıyoruz.


 
Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram:
“Yasal tedbirler, konut satışlarını artırdı”

 
Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olarak görülen gayrimenkul sektöründeki olumlu hava, konut satışlarıyla kendini gösterdi. TÜİK rakamları da konut satışlarındaki artışı gözler önüne serdi. Son yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de konut satışları 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artış kaydetti. Tüm bu gelişmelerde uzun vadeli konut kredisi, KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi ve banka konut kredisinin yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkartılması kararı etken oldu. Eli güçlenen yatırımcının işi kolaylaştı ve konut satışları arttı. Tüm bu gelişmelerden büyük mutluluk duyuyoruz. Gayrimenkul sektörünün hak ettiği yere bir an evvel gelmesini diliyoruz. 16 Nisan referandum sonrasıyla ekonomide bahar havasının yaşanmasını bekliyoruz. Durum böyle olunca da konuttaki satışlarda daha büyük artışlar bekliyoruz.


 
CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan:
“Konut satışlarında yeni rekorlar gelecek”

 
TÜİK rakamlarına göre Türkiye'de konut satışları 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artış gösterdi. Bu artışı memnuniyetle karşılıyoruz. Geçtiğimiz yıl başından bu yana gayrimenkul sektörüne yönelik alınan tüm tedbirler yavaş yavaş meyvesini vermeye başladı. Türk ekonomisinin bel kemiği olarak görülen gayrimenkul sektöründeki bu gelişmeler, konut satışlarının artmasına sebep oldu.
 
Hükümetin aldığı yasal tedbirlerin yanında uzun vadeli konut kredileri de konut satışlarını artırdı. Yüzde 12,8'lik artışın önümüzdeki günlerde çok daha yukarılara çıkacağını öngörüyoruz. Özellikle 16 Nisan'da yapılacak referandum sonrası ekonomik tablonun çok daha iyi sonuçlar vereceğini düşünüyoruz. Gelişen ekonomiyle yatırımcı rahatlayacak ve ev sahibi olma konusunda harekete geçecek. Tüm bu gelişmeler ışığında da konut satışlarında rekor kaçınılmaz olacak.  
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.