Sektör o kararı değerlendirdi!

Ekonomi için olumlu bir karar
 
Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu; “Yabancıya vatandaşlık hakkı verilmesi konut piyasasını olumlu yönde etkileyecek. Döviz kurunda istikrarsızlık yaşadığımız bu dönemde böyle bir yasa çıkarılması çok yerinde bir karar” dedi.

Konuyla ilgili konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu; “Türkiye’ye yatırım yapan yabancıya vatandaşlık hakkı verilmesi gerektiğini söylemekten dilimizde tüy bitti. Türkiye’deki konut piyasasını olumlu yönde etkileyeceği şüphesiz. Özellikle döviz sorunu yaşadığımız bu dönemde böyle bir yasa çıkarılması çok iyi oldu.                             
Özellikle Körfeze yapılan yabancı satış portföyünün kendilerine ait olduğunu belirten Ağaoğlu sözlerine; 2012 yılında yürürlüğe giren Mütekabiliyet yasasından sonra Türkiye’ye giren 5 milyar dolarlık yabancıya satışın 2 milyar dolarını biz gerçekleştirdik. Körfezdeki yatırımcılarımıza hukukçularımız bu gündemle ilgili ayrıntılı bilgilendirme yapmak için yoğun mesai harcıyor. 

Türk vatandaşlığı sahibi olmak için Türkiye’de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın almak veya en az 2 milyon dolar yatırım yapmak ya da en az 3 milyon dolarlık mevduat hesabı açmak gerekiyor. Bu seçeneklerden her hangi biri vatandaşlığı hak etmek için yeterli. Benim gördüğüm kadarıyla gayrimenkul satın almayı teşvik eden bir model ve doğrusu da bu” diye konuştu.

Yabancı yatırımcının kafasında oluşturduğu soru işaretleri ortadan kalkacak

İhlas Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Celep: “Yabancı yatırımcılara vatandaşlık verilmesine ilişkin uzun zamandır bir çalışma yürütülüyordu. Bu noktada gelen taleplerde oldukça kayda değer seviyelerdeydi. Hükümetin çalışmaları sonucunda uygulamaya konulan bu yeni düzenlemeyle Türkiye’de arsa, daire, ofis gibi 1 milyon dolar taşınmaz satın alarak 3 yıl elinde tutacak yabancılara vatandaşlık hakkı verilecek. Alınan bu karar yabancı yatırımcının, bilhassa Körfez sermayesinin ülkemize gelmesi anlamını taşıyor. Bu yatırımı yapanlar ikametlerinin yanı sıra kaldıkları süre içinde yapacakları harcamalarla ve ülkemizde kuracakları işlerle de döviz girdisi sağlayacaktır. Bu düzenleme ekonomiyi canlandırırken, iç piyasayı da hareketlendirecektir. Yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte önemli bir finansal kaynağa sahip olacağız. Bundan böyle yabancı yatırımcı kafasında oluşturduğu soru işaretlerini ortadan kaldırılmış olarak Türkiye’de yatırım yapacaktır" dedi.


 
Ciddi anlamda bir döviz girdisi sağlanacağına inanıyorum

Torkam İnşaat İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli şu açıklamaları yaptı: “Ülkemize karşı gerçekleştirilmek istenen ekonomik darbeye karşı yapılan bu düzenlemenin yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Dövizde yapılan spekülatif hareketlilik karşısında atılan bu adım, yabancı sermaye akışını ülkemize yönlendirecektir. Özellikle değer yargıları noktasında benzerliklerimizin olduğu körfez ülkelerinin bu düzenlemeye daha yüksek ilgiyi göstereceği kanaatindeyim. 1 milyon dolarlık taşınmaz mülk yatırımıyla verilecek vatandaşlık hakkı ülke ekonomimiz açısından önemli bir kaynak oluşturacaktır. Uygulamayla birlikte ciddi anlamda bir döviz girdisi sağlanırken, yeni sermaye kaynaklarını da çekeceğimize inanıyorum.”
 

Yabancı yatırımcı için harekete geçme zamanı geldi
 
Yeni yönetmeliğin emlak sektörüne büyük bir ivme kazandıracağını belirten ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan, “Bu yönetmeliği bekleyen yabancı yatırımcılar var, şimdi onlar harekete geçecek. Yeni yönetmelik emlak sektörü için büyük avantaj sağlayacak ve sektöre canlılık getirecek” dedi.

Döviz getiren yabancılara vatandaşlık hakkı veren yeni yönetmeliğin emlak sektörüne ciddi avantaj sağlayacağını belirten ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, belli bir miktarın üzerinde konut alımı yapan yabancılara vatandaşlık hakkı konusunun uzun zamandır sektör temsilcileri tarafından talep edildiğini hatırlattı.

Baygan “Bu kararı bekleyen yabancı yatırımcıların olduğunu biliyoruz. 1 milyon dolar yatırımla konut alan yabancılar emlak sektörüne direkt olarak katkı sağlayacak. 2 milyon dolar sermaye ile Türkiye’de yatırım yapan ve 3 milyon dolar tutarında mevduatı 3 yıl süre ile tutacak olan yabancılar ise her halükarda Türkiye’de ya konut satın alacak ya da kiralayacak. Yeni yönetmelik emlak sektörü için büyük avantaj sağlayacak ve sektöre ciddi canlılık getirecek. Yurtdışıdan Türkiye’ye yatırım kararını durduran ister fon, ister bireysel yatırımcı olsun tüm yatırımcıların Türkiye’yi tekrar uygun bir liman olarak görmesini sağlayacaktır. ERA Gayrimenkul olarak güçlü olduğumuz ERA Europe, Ortadoğu ve Uzakdoğu’dan bu tür sinyalleri almaya başlamıştık. ERA ülkelerinden, Türkiye’ye yatırım yapacak yatırımcılar için son 2 haftadır bazı talepler vardı. Yeni uygulama ile bu taleplerin işleme döneceğinden eminiz” diye konuştu.

Bütün bu teşviklerin hızlıca olmasının sektöre büyük ivme kazandıracağını belirten Baygan, konut satın almanın vatandaşlık getirmesi sonucu yüzde 2 -3 civarında olan yabancı konut satın alma oranının önümüzdeki günlerde artacağını söyledi.
 
 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.