Sektör, Rusya pazarına alternatif arıyor

Sektörün Rusya’dan kaynaklanacak olası kayıplarının telafisi için alternatif pazarlardaki fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini belirten Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, “Toplam iş hacminin yaklaşık yüzde 35’ini oluşturan Libya-Irak-Rusya pazarlarından doğacak kaybı dengeleyebilecek yeni fırsatlar için Sahra-Altı Afrika ve Güney Amerika ülkelerindeki potansiyel yatırımlar takip edilmektedir” dedi.

Yenigün, yaptığı açıklamada, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından bu ülkede iş yapan müteahhitlik firmalarının karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi verdi.

Bazı firmalar için endişeli olduklarını belirten Yenigün, anılan sorunların tespiti amacıyla Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği ile temasa geçtiklerini ifade etti. Yenigün, “Birçok şantiyede kimlik ve vize kontrollerinin yapıldığı, turistik vize ile ülkede bulunan işçiler hakkında işlem yapıldığı, firmaların mali denetim amacıyla Rus yetkilileri tarafından ziyaret edildiği, imza aşamasındaki bazı projelerin askıya alındığı, gümrüklerde bulunan mallara ilişkin denetimlerin sıkılaştırıldığı ve işlemlerin yavaşlatıldığı yönünde bilgiler edinilmektedir” diye konuştu.

Kalıcı zarar görmek istemiyoruz

Rusya tarafından açıklanan yaptırım paketini kaygıyla takip ettiklerini belirten Yenigün, “Türk inşaat sektörü olarak Rusya’da milyarlarca dolarlık yatırımımız, 10 bine yakın işçimiz bulunmaktadır. Konunun Libya’daki gibi işçilerimizin can güvenliğini tehdit edecek bir noktaya varmadan çözüme ulaştırılacağını umuyoruz. Sorunların politik ve diplomatik arenada çözülmesi için çaba gösterilmesi, yatırım ortamının kalıcı zarar görmemesi en büyük dileğimizdir” değerlendirmesinde bulundu.

Sahra-Altı Afrika ve Güney Amerika alternatif olabilir

İnşaat sektörün Rusya’dan kaynaklanacak kayıpları hangi pazarlarda telafi edebileceğine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yenigün şunları kaydetti:

“Toplam iş hacminin yaklaşık yüzde 35’ini oluşturan Libya-Irak-Rusya pazarlarından doğacak kaybı dengeleyebilecek yeni fırsatlar için Sahra-Altı Afrika ve Güney Amerika ülkelerindeki potansiyel yatırımlar takip edilmektedir. İran’a uygulanmakta olan ekonomik ambargoların kalkmasının ardından, bu ülkenin yatırım ortamında gerçekleşecek olumlu seyrin Türk müteahhitleri için de fırsatlar yaratabileceği düşünülmekle birlikte bu konuda İran ve Türkiye arasındaki siyasi gelişmelerin belirleyici olacağı öngörülmektedir.”

Yenigün, “Rusya’da faaliyet gösteren Türk müteahhitlik firmaları sıkıntı yaratan bazı uygulamalarla karşı karşıya. Birçok şantiyede kimlik ve vize kontrollerinin yapıldığı, turistik vize ile ülkede bulunan işçiler hakkında işlem yapıldığı bilgileri geliyor” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın