Sen de hayalindeki minyatür bahçeyi yap, hediyeyi kap!

Dünyada gelişmekte olan mesleklerden biri haline gelen minyatür bahçe tasarımı, İBB Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin öncülüğünde yeniden şekilleniyor. Ağaç ve Peyzaj A.Ş. hobi ve minyatür bahçeciliğin yayılmasını amaçlayan ‘Minyatür Bahçe Öğrenci Tasarım ve Yapım Yarışması’ düzenliyor. Yarışma minyatür bahçelere genel bakış ve inceleme konulu bir seminer ile tanıtıldı.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nde gerçekleşen seminerde bitki yetiştirme tekniklerinden ilk bahçelere, insanlar ve doğa arasındaki ilişkiden minyatür bahçe planlamasına kadar tüm detaylar sunumlarla öğrencilere anlatıldı.

İstanbul Üniversitesi Etkinlik Düzenleme Komitesi üyesi Doç. Dr. Mert Ekşi projenin hedeflerini anlatırken yarışmanın önemine vurgu yaptı.

Ekşi, "Minyatür bahçeler dünyada yenilikçi bir çalışma. Dolayısıyla biz bunları yaygınlaştırmayı ve tanıtmayı hedefliyoruz. İstanbul’daki öğrencileri bu işe dahil etmek istiyoruz. Bu sayede hem bitkiyle hem toprakla hem de diğer bileşenler ve ekoloji ile ilk etapta İstanbul’da bu konuda eğitim alan arkadaşları buluşturarak onlara bir fırsat sağlama, bir tasarım ve minyatür bahçe anlamında çalışma yapmalarını istiyoruz" dedi.

Tasarım yarışması 21 Kasım Cumartesi günü İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Alibeyköy Fidanlığı’nda yer alan Bahçe Market’te gerçekleşecek.

Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Murat Ermeydan 3 aşamada gerçekleşecek yarışmanın detaylarını paylaştı.

Ermeydan, "Herkesin bahçeli ev sahibi olma şansı yok dolayısıyla minyatür bahçe tarzları ortaya çıktı. Minyatür bahçeler ile masa üzerinde ofislerinde çalışma ortamlarında evlerinde cam kavanozlarda bitki yetiştirmesini sağlayacak bir yapı ortaya koyduk. Bunlarla ilgili de uluslararası yayın olan iki kitabın tercümesini Türkiye’ye kazandırdık ve kaynak kitap olarak oluşturduk. ‘Minyatür Bahçe Öğrenci Tasarım ve Yapım Yarışması’ peyzaj mimarlığı, bitki yetiştiren bölümler ile ilgili kısımlarda öğrenciler ile ilgili minyatür bahçe yarışması yapalım, bunu daha sonra geliştirip devam edelim şeklinde ortaya çıkan bir yarışma" dedi.

Yarışma İstanbul'daki tüm öğrencilere açık

‘Minyatür Bahçe Öğrenci Tasarım ve Yapım Yarışması’nın İstanbul’daki tüm öğrencilere açık olduğuna vurgu yapan Ermeydan, "Özellikle bitki yetiştirme kültürü olan ve tasarım dersleri veren bölümlerden mimarlık fakültelerinde orman fakültelerinde, çevre tasarımı ve kentsel tasarım olan bölümlerdeki tüm öğrenciler yarışmaya katılabilir" ifadelerini kullandı.

Ülkemizde de bilinirliği her geçen gün artan minyatür bahçeciliğin tanıtılması, geliştirilmesi, meslek disiplini içerisinde yer almasını sağlamayı hedefleyen yarışmada birinciye dizüstü bilgisayar, ikinciye fotoğraf makinesi, üçüncü olan öğrenciye ise tablet hediye edilecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın