Sinop Kalesi evleri kamulaştırılıyor

Sinop'ta 2 bin 500 yıl önce yapılan Sinop Kalesi'nin surları yıllardır vatandaşlar tarafından kullanılıyor. Bazıları kale surlarını temel olarak kullanırken, bazı evler de 12 metrelik kale koruma alanı içerisine inşa edildi. 16 evin tahliye edilip yıkılması için çeşitli çalışmalar yapıldı. 1982 yılından önce yapılan ruhsatlı, tapulu ve bir kısmı ise kaçak olan evler, zaman içerisinde vatandaşlar tarafından yenilendi. Vatandaşlar evlerine PVC pencere ve çanak anten yerleştirdi. Fransız balkonlu kale kondular ise bölgede ilginç görüntülerin oluşturdu.

KAMULAŞTIRMADAN VAZGEÇİLDİ 3 katlı bir evin kamulaştırılması için girişimde bulunulduğunu söyleyen Sinop Kültür ve Turizm İl Müdürü Hikmet Tosun, "Bakanlığımız bu binayı 160 bin TL değerle kamulaştırdı. Ama bina sahipleri itiraz edip Samsun Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu. 1 ay önce dava sonuçlandı ve kamulaştırma bedeli 1 milyon 130 bin TL olarak belirlendi. Maliyetin çok yüksek olması nedeniyle Bakanlık kamulaştırmadan vazgeçti" dedi. Ensonhaber

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazı3. havalimanı yabancı yatırımcıların yakın takibinde!
  Sonraki yazıMaximoon’da yüzde 5 indirim fırsatı!
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın