Siyasette kadının adı hala yok

  Siyasette kadınların yeri yok gibi… 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, kadınların siyasetteki yerine ilişkin çekilen fotoğraf iyi bir tablo ortaya koymuyor.
   BM üyesi 193 ülkeden sadece 11’inin en başındaki koltuğa kadınlar otururken, 7 ülkede de hükümet kadınlar tarafından yönetiliyor. Kanada’da 2015’teki seçimleri kazanarak başbakanlık koltuğuna oturan Justin Trudeau, kabinede eşit sayıda kadın ve erkeğe yer veren lider olarak 21. yüzyıl tarihine geçti.

  Kadınlar, dünya nüfusunun yarısını oluştursa da siyasette temsil oranı oldukça düşük kalıyor. Birleşmiş Milletler (BM) üyesi 193 ülkeden sadece 11’inin en başındaki koltuğa kadınlar otururken, 7 ülkede de hükümet kadınlar tarafından yönetiliyor. Başkanlık sistemi ile yönetilen Brezilya, Mauritius, Marshall Adaları ve Şili’nin devlet başkanı ile parlamenter sistemle yönetilen Estonya, Hırvatistan, Güney Kore, Litvanya, Malta, Nepal ve Liberya’nın cumhurbaşkanı kadın.  Çin’de 1949’da Mao Zıdong’un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyelerinin Tayvan’a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmelerinin ardından kurulan ve sadece 22 ülke tarafından tanınan Tayvan’ın lideri de kadın. Almanya, İngiltere, Tayland, Norveç, Bangladeş, İskoçya ve Polonya olmak üzere 7 kadın da hükümet başkanı olarak görev yapıyor. BM’nin 108 üye ülkesi tarafından tanınan Kosova’da da başbakanlık görevini bir kadın yürütüyor.
  TAHTA 65 YILI DEVİRDİ
  Birleşik Krallık’ta en uzun süreli monark olan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, tahttaki 65. yılını devirdi.  Kral 6. George, 6 Şubat 1952’de Sandringham’da hayatını kaybetmişti. Babasının ölümünü takiben 25 yaşında tahta çıkan Kraliçe 2. Elizabeth, 2015 yılında büyükannesi Kraliçe Victoria’nın rekorunu kırarak 89 yaşındayken, İngiliz monarşisinin en uzun süre tahtta kalan monarkı oldu. 90 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta bulunduğu süre boyunca Winston Churchill’den Theresa May’e kadar toplam 14 İngiliz Başbakanı gördü. Kraliçe, 1952 yılında tahta çıktığında Joseph Stalin hala Sovyetler Birliği’nin lideriydi, ABD Başkanı ise Harry Truman’dı. Kraliçe’nin 1953 yılındaki taç giyme töreni, televizyondan canlı yayınlanan ilk kraliyet taç giyme töreni oldu.
  AVRUPA’NIN EN BÜYÜK İKİ GÜCÜ MERKEL VE MAY
  Dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden olan Almanya’yı 2005’ten bu yana yöneten ve dünyada en etkili siyasetçilerden biri olarak gösterilen Şansölye Angela Merkel, geçen yıl eylül ayında yapılan seçimlerden de galip gelerek üçüncü kez başbakanlık koltuğuna oturdu.

  İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki ilk başbakan Konrad Adenauer ve Helmut Kohl’den sonra en uzun süre başbakanlık koltuğuna oturan Alman politikacı unvanını alan Merkel, ülkesinin ”demir lady”si olarak görülüyor.

  İngiltere’de referandumdan önceki kampanya sürecinde ülkesinin AB’de kalmasına destek veren İçişleri Bakanı Theresa May de Margaret Thatcher’ın ülkenin tek kadın başbakanı unvanını da elinden aldı.

  Disiplini ve sert mizacı dolayısıyla Thatcher’a benzetilen May’le ilgili İngiliz basını “Yeni Demir Leydi” değerlendirmesinde bulunuyor. Bir papazın kızı olan May, Oxford Üniversitesi mezunu. 2010’dan bu yana İçişleri Bakanlığı yapan ve en uzun süre bu görevde bulunan siyasetçiler arasında yer alan May, 1997’de milletvekili seçildi.

  KANADA’DA KABİNENİN YARISI KADIN

  Kanada’da 2015 yılında seçimleri kazanarak başbakanlık koltuğuna oturan Justin Trudeau, kabinede eşit sayıda kadın ve erkeğe yer veren tek lider olarak tarihe geçti. Bu davranışının nedenini “Çünkü 2015 yılındayız” sözleriyle açıklayan Trudeau’nun kabinesindeki 30 bakanın yarısı kadın.

  PARLAMENTOLARDA KADIN TEMSİLİNDE RUANDA İLK SIRADA

  BM Kadın Biriminin raporuna göre, dünya genelinde tüm parlamentolardaki koltuk sayısının sadece yüzde 22,8’i kadınlardan oluşuyor. Dünyada 38 ülkede kadın parlamenter sayısı yüzde 10’un altında bulunuyor.

  Ruanda, dünya genelinde en fazla kadın parlamenter sayısına sahip ülkeler arasında başı çekiyor. Alt meclisin yüzde 63,8’i kadınlardan oluşuyor. Ruanda’yı yüzde 53,1 ile Bolivya, yüzde 48,9 ile Küba takip ediyor.

  Haiti, Mikronezya, Katar, Tonga, Vanuatu, Yemen ve Somali’nin parlamentolarında ise kadın temsilci yer almıyor.

  İskandinav ülkelerinde kadın temsili yüzde 41,1, Amerika’da yüzde 27,7, Avrupa’da 24,3, Sahra Afrikası’nda yüzde 23,1, Asya’da yüzde 19,2, Arap ülkelerinde yüzde 18,4 ve Pasifik ülkelerinde yüzde 13,5’te kalıyor.

  Proje Bilgi Formu

  Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
  Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.