Son 5 yılın en fazla konut satışı gerçekleşti!

Pronote Gayrimenkul Geliştirme ve Danışmanlık’ın gerçekleştirdiği araştırma ve sektör analizine göre 2017 Mayıs sonu itibariyle Türkiye’de son 5 yılın en fazla konut satışı gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 6,13 artış gösterdi.

Gayrimenkul sektöründe kullanıcılara, mal sahiplerine ve yatırımcılara aracılık ve danışmanlık hizmeti sağlayan Pronote Gayrimenkul Danışmanlık’ın Kurucu Ortağı Emir Sezgin, 2017 Mayıs sonu itibariyle Türkiye genelinde konut satışlarının son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti. Sezgin, Mayıs ayı itibariyle Türkiye genelinde konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,13 artış göstererek, 556 bin 784 adede ulaştığını söyledi.

En fazla konut satılan iller

2017 Mayıs sonu itibariyle en fazla konut satışının gerçekleştiği ilk 5 ilin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da olduğunu belirten Emir Sezgin, bir önceki yılın aynı dönemine göre konut satışlarında Ankara, İzmir ve Bursa’da sırasıyla;  yüzde 13, yüzde 5, yüzde 9 artış yaşandığına dikkat çekti. Sezgin, İstanbul’da konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre değişiklik yaşanmadığını, Antalya’da ise yaklaşık yüzde 4 oranında azalış görüldüğünü ifade etti.

Yabancıya satışlarda Iraklılar zirvede

Sezgin, “Türkiye genelinde yabancılara yapılan konut satışları incelendiğinde, 2017 Mayıs sonu itibariyle toplam 7 bin 745 adet konutun yabancılara satıldığını görüyoruz. Yabancılara yapılan satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 azalış göstermiştir. En fazla konut satılan alan yatırımcıların başında ise Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt vatandaşları geliyor. Yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği ilk 3 il ise sırasıyla; İstanbul, Antalya ve Bursa olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.