Sur Yapı’nın 2018 hedefi 1,7 milyar TL ciro

0

Sur Yapı, mevcut projelerine Antalya’daki dev kentsel dönüşüm projesini de ekleyerek, 2017’de 1,2 milyar TL’lik ciroya ulaştı.

İstanbul, Antalya ve Bursa’da yer alan 16 farklı projede 23 bin 400 konutluk portföye ulaşan Sur Şirketler Grubu, inşaat, AVM ve enerji sektörlerindeki yatırımlarıyla 2017’de 1,2 milyar TL’lik ciro elde etti. 2018 yılında ise 1,7 milyar TL ciro hedefi koydu. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “2017 yatırım yılıydı, 2018 üretim ve satış yılı olacak” diye konuştu.

“Sur Yapı olarak Türkiye’nin enerjisine ve geleceğine inanıyoruz” diyen Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, “Hem gayrimenkul sektörü olarak hem de sektörün önemli bir markası olarak Türkiye’nin kalkınmasına ve ilerlemesine odaklandık. Bu sorumluluğun bilinciyle doğru yatırımlara ve doğru dönüşüm projelerine imza atıyoruz” dedi.

Elmas, “Sur Yapı adına 2017, yatırım ve gelişimin ön plana çıktığı bir yıl oldu. 2018 yılında yeni projelerle birlikte 23 bin 400 konut ve ticari alanın yer aldığı bir portföyü yürüteceğiz. Bu yöneteceğimiz portföyün değeri yaklaşık 11 milyar TL olacak. Hedeflerimiz de çok büyük… 2018 yılında ise Sur Yapı ve grup şirketleri için toplamda 1 milyar 700 milyon TL ciro hedefliyoruz. Bu hedeflerimiz doğrultusunda yatırım yapmaya, üretmeye, istihdam sağlamaya ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Ayrıca 2017 yılında lanse ettiğimiz 6 proje ve faaliyete aldığımız Bursa Marka AVM projemizle birlikte doğrudan ve dolaylı olarak 6 bin kişilik ek istihdam sağladık. 2018 yılında ise mevcut istihdamımıza ek olarak sadece Antalya projemizde 5 bin kişilik ek istihdam sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

200 Milyon TL’lik sertifika

2018 yılında alternatif finans modellerinin gelişeceğine dikkat çeken Elmas, “Özellikle gayrimenkul sertifikalarının daha aktif kullanıldığı bir yıl olacak. Sur Yapı olarak en az 3 projemizde 200 milyon TL’lik sertifika ihracı düşünüyoruz. Antalya’daki 19 bin birimden oluşan dev kentsel dönüşüm projemiz ve İstanbul’daki 2 projemizde bu uygulamayı denemeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

2017’de yeni yatırımlarla büyüyen Sur Yapı, yılı başarılarla kapatıyor. Antalya’da örnek dönüşüm projesiyle Türkiye’nin turizm başkentine yeni bir şehir armağan etmeye hazırlanan Sur Şirketler Grubu, inşaat, AVM ve enerji sektöründeki yatırımlarıyla 2017’de 1,2 milyar TL’lik ciroya ulaştı. Şirket 2018 yılında yüzde 40 oranında büyüme hedefliyor.

Sur Yapı metrekaresi 2 bin 500 TL’den 22 bin TL’ye kadar her kesimden her bütçeye sesleniyor. 2017 yılında İstanbul, Bursa ve son olarak Antalya’daki 14 satış ofisinde 16 projenin satışını gerçekleştiren Sur Yapı, sadece inşaatta bin 800 konut, ofis ve dükkan satışı yaptı. 2017 yılında Excellence Koşuyolu, Tempo City, Topkapı Evleri, YeşilMavi, Muhit ve Semt Bahçekent projelerinin lansmanlarıyla birlikte ‘Aynen Öyle’, ‘Olur Olur Bal Gibi Olur’ ve ‘Mutlu Evler Türkiye’ isimli 3 büyük satış kampanyası gerçekleştirdi. Ayrıca Antalya projesinin ön satışlarına başladı.

Sur Yapı 2017 yılında yatırımlarının yanı sıra tamamlanan projelerinde de teslimatları gerçekleştirdi. Yılın ilk yarısında Bursa Nilüfer’de 75 bin metrekare kiralanabilir alanda birçok ulusal ve uluslararası markanın yer aldığı Marka Alışveriş Merkezi’ni hizmete açtı. Yılın son iki ayında ise Güneşli’de Mirage Rezidans ve Sultanbeyli’de İlkbahar projelerinin teslimatlarını yaptı.

Sur Yapı, satış ve inşası devam eden Excellence Koşuyolu, Tempo City, YeşilMavi Maltepe, Topkapı Evleri, Lavender, Muhit Sancaktepe, Gölbahçe Evleri, Şehir Konakları, Semt Bahçekent, Bahçeyaka Ispartakule, İlkbahar 2 ve Antalya projelerine ek olarak İstanbul’da 2 yeni projenin satış ve inşasına başlayacak.

2 projeye 750 milyon TL yatırım yapılacak

2018 yılında Sancaktepe ve Ümraniye’de konut ve ticari alanlardan oluşan iki yeni proje yatırımı gerçekleştirilecek. Bu projelerin toplam yatırım bedeli 750 milyon TL olacak.

Antalya’da yeni bir şehir

Sur Yapı’nın 2017’de ön satış sürecine başladığı en büyük proje Antalya’da. Türkiye’nin örnek dönüşüm projesi kapsamında Antalya’nın Kepez-Santral bölgesinde yeni bir şehir inşa ediliyor. 1 milyon 300 bin metrekare alan üzerindeki projenin içerisinde 250 bin metrekare üzerinde kurulacak şehir parkı Antalya’nın en büyük parkı olacak. Proje içerisinde konut, ofis, home ofis, dükkan, AVM, otel, hastane gibi faaliyetlerin yer aldığı yaklaşık 19 bin bağımsız bölüm yer alacak. Proje tamamlandığında yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı yeni bir şehir ortaya çıkacak. Bu şehirde 1,3 kilometrelik alışveriş caddesi bölgenin cazibe merkezi olacak. Ayrıca spor, kültür, eğitim ve sağlık kompleksleri bölgede yaşama değer katacak. 8 yılda tamamlanması planlanan projeye toplam 8 milyar TL yatırım yapılacak.

Yenilebilir enerji ile üretim

Sur Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Sur Enerji de yatırımlar çerçevesinde büyüdüğü bir yılı gerisinde bıraktı. 2017’de Mersin’de yer alan Elmalı RES santrali devreye alındı. 2018 yılının ilk çeyreğinde ise Kurtini RES santralinin devreye alınması planlanıyor. Sur Enerji, inşası devam eden diğer enerji projelerini 2019 yılında hayata geçirmeyi hedefliyor. Sur Enerji’nin yenilenebilir enerji kaynaklı ürettiği elektrik miktarı, Sur Yapı’nın tüm projelerinin ihtiyacı olan enerjiyi karşılayabiliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın