Suriyeli muhalifler Hama ilinin merkezine ilerliyor

Suriye'nin orta kesimlerindeki Hama ilinde, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve diğer rejim karşıtı gruplar, Beşşar Esed rejimi güçlerine karşı büyük bir saldırı başlatarak, merkezin 6 kilometre yakınına ulaştı. Suran beldesini kontrol altına alan ÖSO ve diğer rejim karşıtı gruplar, ilerlemeye devam etmeden önce hazırlık yaptı. (
Suriyeli muhalifler atağa geçti. ÖSO ve diğer rejim karşıtı gruplar, Hama ilinde Esed ve destekçisi yabancı terörist gruplara karşı ilerleyerek merkezin 6 kilometre yakınına ulaştı. 

Suriye’nin orta kesimlerindeki Hama ilinde, Suriyeli muhalifler (Özgür Suriye Ordusu ve diğer rejim karşıtı gruplar) Beşşar Esed rejimi güçlerine karşı büyük bir saldırı başlatarak, merkezin 6 kilometre yakınına ulaştı.

Muhaliflerin, başkent Şam’ın Doğu Guta bölgesine saldırı hazırlığı içindeki rejim güçlerini engellemek için Cobar-Kabun hattında 4 gün önce başlattığı operasyona, Hama ilinde destek geldi.

Hama’da dün gece büyük bir saldırı başlatan gruplar adına açıklama yapan Zafer Ordusu (Ceyş el-Nasır) yetkilileri, “Şam’daki muhaliflerin yükünü azaltmak için bu cepheyi açtık” ifadelerini kullandı.

ÇOK SAYIDA KONTROL NOKTASI ELE GEÇİRİLDİ

Özgür Suriye Ordusu bileşenlerinden Zafer Ordusu (Ceyş el-Nasır) öncülüğündeki muhalifler, ilin kuzeyinde rejim güçlerine karşı başlattıkları saldırılarda bir belde, üç köy ile çok sayıda kontrol noktası ele geçirdi. Muhalifler, Hama’nın kuzey kırsalındaki Soran beldesini, Hattab köyü ve mühimmat depolarını, Şiir ve Subin köyünü ile Sufah kontrol noktasını aldı.

Çatışmalarda rejim ordusu ve destekçisi yabancı terörist gruplardan çok sayıda asker ve militan, muhalifler tarafından esir alındı.

Hama kırsalında 5 kilometre ilerleyen muhalifler, merkezin 6 kilometre, askeri havaalanının 7 kilometre yakınına ulaştı.

Muhalifler, stratejik önemdeki Hama askeri havaalanını Grad füzeleri ile vurduğunu ve iki savaş uçağını imha ettiklerini iddia ederken, burada İran ve Rusya’ya ait mühimmat ve silah depoları olduğunu bildiriyor.

Muhaliflerin sonraki hedefinin Hama’nın kuzey batısında yer alan stratejik konumdaki Zeynel Abidin Dağı olduğu tahmin ediliyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.