Suriyelilere 5 yıl ödemesiz konut geliyor

Suriyelilere vatandaşlaık verileceğinin açıklanmasının ardından TOKİ'den ev verileceği haberi de gündeme geldi..

Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli, konuya açıklık getirdi. Canikli, Suriyeliler'e toplu iskan yapılacağını ve Ahsıka Türkleri'ne verildiği gibi ilk 5 yıl ödemesiz + 15 yıl ödemeli konut verileceğini söyledi..

İskan yasası kapsamında Suriyelilere toplu iskan yapılacağını belirten Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yine yasa kapsamında Suriyeliler'den konut ücretinin de alınacağını söyledi. Suriyeliler'e vatandaşlık verilmesi konusunda sadece ekonomik yararlar gözönünde bulundurularak hareket ettiklerini vurgulayan Canikli, Suriyeller'e vatandaşlık verilmesi konusunun TBMM gündemine getirileceğini belirtti.

Suriyeliler'e vatandaşlık sürecinin ise Türkiye'nin ekonomik ihtiyacına göre yürütüleceğini söyleyen Canikli, Suriyeliler arasındaki kalifiye elemanların ara eleman ihtiyacnı karşılamak için vatandaşlığa alınacağını, Türklerin çalışmayı tercih etmediği işlerde Suriyeliler'in çalışabileceğini, Türkiye'de bulunan Suriyeliler'in meslek gruplarına kadar herşeyin bilindiğini ayrıca halkın bu konuda bir rahatsızlığı olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriyelilere TOKİ konutlarının verilebileceği yönündeki tartışmalı açıklamasını da değerlendiren Canikli, Suriyeliler'e tahsis edilecek olan konutların ücretli olacağını belirti ve Kırım'dan Türkiye'ye gelen Ahıska Türklerinin iskanını örnek olarak gösterdi.

Ahıska Türkleri'ne verilen TOKİ konutlarının 5 yıl ücretsiz, sonraki 15 yıl ödeme koşulu ile verildiğini de  belirten Canikli, Suriyeliler'in adaptasyon sürecinin Ahıska Türklerinin adaptasyonundan  daha kolay olacağını çünkü dil  dışında çok şeyin ortak olduğunu savundu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.