ProjEkspert Gayrimenkul Kurucusu Emel Akbaş: ”Tam Kapsamlı Hizmet İlkesini Benimsedik”

Emlak Rotası ekibi olarak ProjEkspert Gayrimenkul Kurucusu Emel Akbaş ile sektöre ve gündeme dair keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 

ProjEkspert’i ne zaman kurdunuz ve hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz?

ProjEkspert Danışmanlık; 15 yıllık gayrimenkul sektörü tecrübesi ile ticari/konut yatırım danışmanlığından, kiralama hizmetlerine, proje geliştirme ve pazarlama hizmetlerinden mülk yönetimine, hukuk, ekspertiz, konut kredisi, tapu/sözleşme işlemleri gibi yasal süreçlerin yönetiminden iç dekorasyon, mobilya ve peyzaj hizmetlerine kadar birçok konuda müşterilerine destek vermek üzere bir araya gelmiş emlak profesyonellerinden oluşuyor. Benimsediğimiz ‘Tam Kapsamlı Hizmet’ ilkesi ile sektörde ilk ve tek firma olarak; hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılara, konut ve ticari gayrimenkul satış süreçlerinin her alanında, aktif bütünleşmiş hizmetler bütünü sunuyoruz.

ProjEkspert Gayrimenkul, ProjEkspert Dizayn, ProjEkspert Global, ProjEkspert Proje Pazarlama ve ProjEkspert Back-Up olmak üzere 5 alt markada danışmanlık hizmetleri sağlıyoruz. Tecrübemizi, geniş satış kadromuz, yurt içi/yurt dışı ofislerimiz, anlaşmalı olduğumuz alt acentalarımız ve geniş müşteri portföyümüz ile harmanlayarak müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz.

Gayrimenkul sektörü içinde bulunduğumuz süreçten nasıl etkilendi?

Dünya, son zamanlarda hiç olmadığı kadar sarsıcı bir krizle karşı karşıya. Hayatı küresel olarak durma noktasına getiren, bizleri evlerimizde kalmaya mecbur bırakan bir tehlike ile global olarak mücadele etmeye çalışıyoruz. Rakamlar her geçen gün katlanarak artıyor. Psikolojik olarak korku ve endişenin hakim olduğu günler geçiriyoruz. İş yerlerinin çoğu kapalı ve birçok iş dijital olarak yürütülmeye çalışılıyor. Dolayısı ile bu pandemi tüm ülkeleri ekonominin her alanında etkiliyor. Salgının birkaç ay daha devam etmesi bunun bir sağlık krizinden öte, küresel çaplı bir ekonomik krize de neden olabileceği konuşulmaya başlandı.

Tabi bu süreçten en çok etkilenen sektörlerden birisi de gayrimenkul sektörü. Öncelikli gerek yaşadığımız endişe nedeni ile gayrimenkul ile ilgili kararların ertelenmesinden gerekse insanların evlerinden çıkamamasından dolayı ciddi bir oranda talep düşüşü söz konusu. Son yıllarda gayrimenkul talebinin yarısından fazlasını oluşturan yabancı yatırımcıların ülkeye giriş yapamaması da maalesef talebi durma noktasına getirmiş durumda.

Salgın sonrasında bir süre yeni proje yatırımı  olur mu sizce? İkinci el konutlar için de bir fırsat oluşabilir mi bu dönemde?

Devam eden inşaatlarda İş gücü azaldı, projeler durma noktasına geldi, teslim süreleri uzayacaktır, firmalar nakit akışında sorunlar yaşıyorlar ve en az 2-3 yıl yeni bir proje başlamak istemeyeceklerdir. Kamu ihalelerinin birçoğu ertelendi. Bunlara ek olarak malzeme temini sıkıntıları ve dövize dayalı inşaat maliyet maliyetlerindeki artış da cabası. Bu süreçte gayrimenkul sektörünün yüzünü güldüren yegâne gelişme kredi oranlarındaki düşüş ve konut kredi kullandırımının satış bedelinin %90’ına çıkarılması sayılabilir.

Etkileri bugün olmasa da ilerleyen süreçte destek olacağını düşünüyorum. Önümüzdeki 6 ay için sektörde daralma bekliyoruz. Sonrasında dövizdeki orantısız yükseliş de kontrol altına alınabilirse gayrimenkul sektörünü yine hareketli günler bekleyecektir.

Özellikle İstanbul’da ve İstanbul’a yakın bölgeler de bir yükseliş oldu mu? Hangi tip projeler yatırımcıların radarında?

Koronavirüs süreci gayrimenkul ile ilgili tüketicilerin ve satıcıların alışkanlıklarını da etkilemeye başladı.

Karantina süreci ile şehir merkezinden uzaklaşmaya doğru bir eğilim oluştu. Yaşam alışkanlıklarımız değişiyor. Yıllardır iş yerlerine, eğitim olanaklarına, sosyal hayata yakın olması nedeni ile şehir merkezindeki küçük evleri tercih eden kitle online çalışma alışkanlığı kazandıktan sonra merkezden uzak, daha az kalabalık, daha sayfiye yerleşim bölgelerinde; daha geniş kullanım alanları olan, mümkünse bahçeli ve daha izole gayrimenkul arayışına yönelmiş durumda.

Bu dönemde villa, çiftlik ve arsa fiyatları artma eğiliminde, taleplerde de ciddi bir artış var. Çatalca, Büyükçekmece Göl Vadisi, Hadımköy, Edirne ve Kırklareli’nde villa ve çiftlik portföylerimiz var. Bu portföylerimizde ciddi bir hareketlilik yaşıyoruz.

Şu anda potansiyel yatırımcılara ulaşmak ve hizmet verebilmek anlamında ne gibi kolaylıklar sağlıyorsunuz? 

Projekspert Gayrimenkul olarak biz uzun zamandır faaliyetlerimizi online olarak da yürütüyorduk. Gayrimenkulü fiili olarak görmeden tamamen dijital kanallarla onlarca satış gerçekleştirdik. Karantina süreci ile birlikte çalışmalarımızın neredeyse tamamını dijitale taşıdık. Uyguladığımız 10 adımda online gayrimenkul satış prosedürü ile gayrimenkul seçiminden tapuya kadar tüm süreçte online olarak hizmet veriyoruz. Müşterilerimiz ile görüntülü toplantılar yaparak onların talep ve ihtiyaçlarını analiz ediyoruz. Onlara uygun portföylerimizin detaylarını iletiyoruz. İncelemeleri sonucunda ilgilendikleri gayrimenkullerde online turlar organize ediyoruz. Gayrimenkul ve çevresi hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları için detaylı bölge ve gayrimenkul analizleri hazırlıyoruz, drone çekimi, 360 daire çekimleri, video çekimleri, kat planı ve katalog/broşür tasarımları yapıyoruz. Karar vermeleri durumunda tüm ödemeler ve tapu süreci de online olarak takip ediliyor. Müşterilerimiz sadece bir imza için randevu saatinde tapuya giderek gayrimenkullerine sahip oluyorlar.

Ayrıca müşterilerimizin karar verme süreçlerini daha da kolaylaştırmak adına önümüzdeki yıllar için yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojilerini de içeren bir dijitalleşme stratejisi üzerinde çalışıyoruz. Bundan sonra gayrimenkul sektörünün ağırlıkla dijital platformlar üzerinde devam edeceğini düşünüyor ve inovatif fikirlerimiz ile sektörde öncü olmak istiyoruz.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.