Tapu harcı indirimi uzatıldı

Tapu harcı indirimi için inşaat müteahhitlerinin beklediği gelişme, 31 Ekim Çarşamba günü mesai bitimine doğru Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Buna göre; konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18’den 8’e ve tapu harçlarının yüzde 4’den 3’e indirilmesi uygulaması yıl sonuna kadar devam edecek. Konuyla ilgili sektörden isimler konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:

“Sektöre iki ay daha nefes aldıracak bir karar”

“Konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18’den 8’e indirim uygulamasının devam edecek olması ve tapu harçlarının yüzde 4’den 3’e indirilmesi sektöre iki ay daha nefes aldıracak. Bu karar tüm iş insanları gibi bizi de sevindirdi. Devletin sektöre verdiği destekler daralan ekonomimize de katkı sağlayacaktır. Bu durum hem konut alıcısına hem de konut üreticisine ciddi fayda yaratacaktır. Gayrimenkul alım satımlarında devletin önemli bir gelir kaynağı olan tapu harcı düzenlemesi ile hem sektör hem devlet, hem de konut alıcısı kazanacak.”

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır:

“Uygulamanın uzatılması sektör için çok sevindirici bir gelişme”

“Konut ve iş yeri teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 8, binde 20 olarak uygulanan tapu harcı da binde 15 olarak geçerli olan uygulamanın, 31 Ekim sonrasında da devam ettirilmesi çok yerinde bir karar. Konut ve işyeri alımında tapu harçlarının düşürülmesinin, talebi daha da artıracak sektör için sevindirici bir gelişme olarak görüyoruz. Sektör temsilcileri olarak sektörü canlı tutmak için beklentilerimizi her fırsatta dile getirmeye çalışıyoruz. Bu tip uygulamaları sadece sektör açısından değerlendirmemek lazım. Ülke ekonomisinin daha da iyiye gitmesi için her sektörde adımlar atılmalı.”

Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü:

“KDV’deki yüzde 10’luk avantaj alıcı için büyük önem taşıyor”

“Ülke büyümesine katkısı çok yüksek olan ekonominin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörü geçici dalgalanmalardan etkilense de biliyoruz ki; her geçen yıl artarak büyümesine devam edecek. Bunun için piyasaya hareket katacak küçük destekler gerekiyor. KDV indirimi ve tapu harçlarındaki düşüş de bu destekler arasında yer alıyor. Şimdi konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 8, binde 20 olarak uygulanan tapu harcı da binde 15 olarak geçerli olan uygulamanın 31 Ekim sonrasında da devam edeceği haberini aldık. Bu bizleri çok sevindirdi. KDV indiriminde yüzde 10’luk bir avantaj alıcı için büyük önem taşıyor. Aynı şekilde tapu harçlarındaki indirim de önemli bir fırsat. Burada hem alıcı hem de konut üreticisi birlikte kazanır.”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:

“Beklemedeki konut alıcısını harekete geçirecek bir karar”

“Konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 8, binde 20 olarak uygulanan tapu harcı da binde 15 olarak geçerli olan uygulamanın 31 Ekim sonrasında da devam ettirilmesi sektör için çok önemlidir. Alınan bu karar biriken stokların eritilmesine destek olacak niteliktedir. KDV indirimi ve tapu harcındaki düşüş; piyasayı ve yatırım kararını beklemeye alan konut alıcısını harekete geçirecektir. Sektörün desteklenmesi adına çok güzel bir gelişme.”

Omran İnşaat Genel Müdürü Ergin Bayram:

“Bu tip kararlar sektörün gelişmesi için önemli”

“Gayrimenkul, bilindiği gibi 250 civarı alt sektörü besleyen ve 2.5 milyona yakın da istihdam sağlayan bir sektör. Diğer taraftan Türkiye genelinde satılmayı bekleyen 800 bin civarında satılmayı bekleyen konut bulunuyor. Rakamlara baktığımız zaman inşaatın ekonomimizdeki önemi ortaya çıkıyor. Durum böyleyken alınan tedbirler ve destek sağlayan kararlar bu sektörün gelişmesi ve daha çok fayda sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Dolayısıyla tapu harcı ve KDV oranlarındaki indirim süresinin yıl sonuna kadar uzatılmış olması çok yerinde bir karar olmuştur.”

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.