Tarihi camii restore edilecek

Son zamanlarda tarihi yerlerin restorasyon çalışmaları bütün illerde hız kazandı. Aslına uygun olarak restore edilen bu tarihi yerlerin arasına Şanlıurfa'da bulunan tarihi Ulu Cami'de eklendi.
Bu çalışmalarla ilgili Halfeti Kaymakamlığı açıklamada bulundu.

Kaymakamlık, özel işçiliğe sahip kesme taştan inşa edilen, enine dikdörtgen planlı ve üç salondan oluşan caminin ibadete ve turizme açılması için çalışma başlattı.

Birecik Baraj Gölü nedeniyle bir kısmı su altında kalan tarihi Ulu Cami, özel tekniklerle yapılacak restorasyonla tabanından yükseltilerek ibadete ve turizme kazandırılması hedefleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Halfeti Kaymakamı Mutlu Köksal, "camimizin tarihi olmasından dolayı özgünlüğünü, tarihi dokusunu bozmadan restore edilmesi ve hem ibadete açılması hem de turizme kazandırılması için itinayla, hassasiyetle bir proje hazırladık" dedi.

Proje kapsamında çalışmalara yakında başlayacaklarını açıklayan Köksal, "İnşallah camimizin dokusunu bozmadan yine aynı yerinde teknik ve özel çalışmalar gerektiren, yeni sistemler gerektiren bir yöntemle su altında kalan kısmını kaldırmak suretiyle restore edeceğiz.

Böylece camimiz hem ibadet etmek isteyen vatandaşlarımıza hem de gezmeye gelen turistlere hizmet vermiş olacak" ifadelerini kullandı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.