TOKİ Bodrum’daki konutları yabancılara mı satacak?

Üstündağ "Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu'na başvuru dahi yapılmadan emsali belirlenen, üstelik doğal sit alanı olduğu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Muğla Doğal Sit alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında değerlendirilen bir yerde TOKİ'nin proje gerçekleştirmesi doğru mudur?" diye sordu. 

 Av. Akın Üstündağ'ın Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi:
 
"Toplu Konut İdaresi'nin Bodrum'un en merkezi bölgesi olan Ortakent Yahşi'de ilçenin en korunaklı ve bakir bölgesinde Hazine'ye ait olan 1 milyon metrekarelik arsada "İspanyol modeliyle" lüks konut üretip yabancılara pazarlamayı planladığı doğru mudur? Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu'na başvuru dahi yapılmadan TOKİ'nin doğal sit alanı olan ve imara açık olmayan bir arazi üzerinde yüzde 30 emsal talebi ile 3 bin konutluk bir proje geliştirmesi, hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen "Muğla Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi" ne hem de Koruma Kurulunun kararına baştan ipotek koymak anlamı taşımaz mı? Bu proje için Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu'nun TOKİ'ye verdiği bir ön izin vardır mıdır? Bodrum gibi genellikle yaz turizmine dayalı ve lüks tip konutların egemen olduğu bölgede konut inşa etmek TOKİ'nin dar gelirli vatandaşlarımıza konut temininden vazgeçip lüks tip projelere yönelmesi anlamı taşımıyor mu? Ülkemizde halen bir evi bulunmayan memur, işçi, esnaf, çiftçi, emekli, dar gelirli veya herhangi bir geliri olmayan vatandaş sayısı tespit edilmiş midir? TOKİ'nin bu proje ile İspanya'da uygulanan ve yabancılara konut satışını sağlayan bir model uygulayacağı belirtilmektedir. Bu durum son yıllarda büyük bir hız kazanan yabancılara toprak ve mülk satışını arttırarak ülke topraklarında veya beldelerinde yabancı ağırlığını arttırmayacak mıdır? Bölgenin çevre düzenlemesi ve altyapı yatırımlarının da yapımcı firma tarafından gerçekleştirildiği bu projede arazinin bedelsiz devralınarak lüks bir proje başlatması, haksız rekabete neden olmayacak mıdır?"

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.