TÜİK verilerini değerlendirdiler

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan:
 
TUİK’in açıkladığı verilere göre inşaat sektörünün mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksinin bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 6,9 gerilediğinin görüldüğünü belirten İbrahim Babacan; “Bu gerilemenin başlıca nedenleri arasında 15 Temmuz darbe girişimi ve 9 günlük uzun bayram tatilinin etkisi olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca döviz kurlarındaki ani yükselişin de bunda etkisi olabilir. Ancak bu veriler dönemsel verilerdir ve yılın geneli için bir fikir vermez. 2016’ya genel olarak baktığımızda konut fiyatlarının yıl içerisinde ortalama yüzde 10 arttığını görüyoruz. Buna ek olarak TUİK verilerine göre inşaat ciro endeksinin geçen yılın 3. çeyreğine oranla yüzde 3,3 arttığı görülüyor. Buda, 15 Temmuz sonrası oluşan durağanlığa karşı hem hükümetimizin hem de sektörün seferberlik ilan ederek konut faiz oranlarını aşağıya çekmesinin ne kadar yerinde bir karar olduğunu gösteriyor” diye konuştu.


 
ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan:
 
Mustafa Baygan: “Yıllık bazda adette ve fiyatlarda geri gidiş yok. Her ikisi de yukarı seyrediyor. 10 ayda fiyat yaklaşık % 10 arttı. Yılsonu tapu sayısı 1.350.000 civarında olacak.
 
3. çeyrekte ise 15 Temmuz olaylarının etkisi, dövizin ani artışı, terördeki tırmanış gibi faktörler nedeni ile dönemsel bir gerileme göstermiş olabilir. Bunlar yıl geneline tesir etmez ve hızı düşse de artış bu yıl da önümüzdeki yıl da devam edecektir. Türkiye de konuta talep durmaz hele 19 milyon konut stokunda 2/3 oranında yenileme ihtiyacı varsa…” dedi.


 
Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ:
 
TÜİK’in açıklamış olduğu verilere göre, inşaat ciro endeksinin bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 6,9 gerilediğini aktaran Doğan Dağ; "İnşaat ciro endeksi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,3 arttı. Bu gerilemenin dönemsel olduğunu düşünüyoruz, 15 Temmuz’dan sonra yaşanan olumsuzluklar, doların devamlı yükselmesine bağlı gelişen bir durum.
 
Ayrıca firmalar kar marjlarından feragat ederek konut satışlarını gerçekleştirdiğinden cirolar düşüyor, böylelikle stoklarını tüketmeye çalışıyorlar. Metrekare fiyatlarının 7 bin TL ve üstü olan konutlarda talep daralması yaşanıyor. Satışı devam eden konutların genellikle bu rakamların altında olduğunu görüyoruz. İnşaat ciro endeksindeki bu gerileme yılın 3. çeyreğine ait, bu nedenle de yılın genelini kapsıyor diyemeyiz” ifadelerini kullandı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.