Tünelin ucu göründü…

Rize-Erzurum hattında yer alan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı sürdürülen Ovit Tüneli’nde kazı çalışmalarının yüzde 98 tamamlandığı bildirildi. Tünelin hizmete girmesiyle, 1880 yılında Osmanlı devletinin kalkınma çalışmalarında yer alan tünel projesi 136 yıl sonra gerçekleşmiş olacak.

Rize'yi Doğu Anadolu'ya bağlayacak tünel, bin 369 metresi çığ tüneli olmak üzere 14 bin 300 metre uzunluğunda. Çift tüp şeklinde inşa edilen ve 800 milyon liraya mal olan tünelin havalandırması için ayrıca yüzde 15 eğimle bin 710 metre uzunluğunda yaklaşım tüneli yapılıyor. Ovit Tüneli'nin hizmete girmesiyle Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi arasında kışın yoğun kar ve çığ tehlikesiyle sekteye uğrayan ulaşım, kesintisiz ve güvenli hale gelecek. Tünelin tamamlanmasıyla 250 kilometre olan Rize-Erzurum karayolu, 200 kilometreye düşecek.

Hedef İran

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Ovit Tüneli'nin sadece Rize'nin değil Türkiye'nin başarmak istediği en önemli projelerden biri olduğunu söyleyerek, “Ovit Dağı, 880 metre altından 14,3 kilometrelik bir tünelle delindi. Bu proje artık tamamlanacak" dedi. Tünelin getirilerinden dolayı beklentilerin oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Bektaş; “Rize'nin beklentileri oldukça yüksek. Erzurum ve Rize'nin, bu bölgenin bir problemi arkaya atılmış oluyor. Bütün altyapılarımızı hazırlamamız lazım. Burada hedef sadece Doğu Karadeniz veya Erzurum değil, aslında hedef İran'dır, İran'ın Karadeniz'le bağlantısıdır" ifadelerini kullandı.
 
Kaynak: AA
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.