Türk müteahhitler için Libya çok önemli!

DEİK Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, Türk müteahhitler için Libya’nın önemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile Libya’nın Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını korumayı amaçlayan ve uluslararası hukuk kurallarına uygun hazırlanan Türkiye ile Libya arasındaki Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası iki yaşını tamamladı.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan DEİK Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, Türkiye ile Libya’nın Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını korumayı planlayan deniz yetki alanları anlaşmasının imzalanmasının ardından iki sene geçtiğini ve bu anlaşmanın BM tarafından tescil edildiğini belirtti. Karanfil, anlaşmanın milli güvenlik ve dış konjonktür açısından olduğu kadar ekonomik yönden de oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Türk müteahhitlerin ilk yurt dışı pazarı olan Libya’nın Türkiye ekonomisi için öneminden de bahseden Karanfil, şunları kaydetti:

“Libya, Türkiye’ye 3 günlük deniz mesafesinde yer alması ve oradan da 56 Afrika ülkesine kara yolu bağlantısının bulunması nedeniyle Türkiye için çok ama çok kritik bir ülke. Avrupa’ya da kısa deniz mesafesinde bulunması, yakıt, gayrimenkul, ulaşım ve kira maliyetlerinin düşüklüğü Libya’yı bizim için çok önemli kılıyor. Libya, 75 milyar dolarlık ihracat hedefimizin bulunduğu Afrika’nın kilidi konumda. Bu yüzden anlaşma, ekonomik açıdan da çok önemli bir adımdı.”

Murtaza Karanfil, anlaşma aracılığıyla Türkiye ile Libya arasındaki ticaret hacminde ivmelenme yaşandığına dikkat çekerek, “Eylül sonu itibarıyla, son 2 yılda, Türkiye ile Libya arasındaki dış ticaret hacmi yüzde 43 artarak 2,3 milyar dolara çıktı. Salgın yaşanmamış olsaydı bu artış çok daha yüksek olacaktı. Yıl sonunda ikili ticaret hacminin tarihte ilk kez 3 milyar doları aşacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Ocak-ekim döneminde Libya’ya ihracatın 2 milyar dolara dayandığının altını çizen Karanfil, “Hem ihracatta hem dış ticarette artış sürecektir. Çünkü Libya’nın Türkiye’ye, Türk ürünlerine, Türk yatırımcılara ve müteahhitlere ihtiyacı var. Stratejik olarak da Libya bizim için çok önemli” açıklamasında bulundu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.