Türk Prysmian Kablo’nun Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu,95,52’ye yükseldi

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapındaki lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu olan Türk Prysmian Kablo, son 15 yıldır sürekli yükseliş çizgisinde devam eden Derecelendirme Notu ile kurumsal yönetim ilkelerini geliştirmeye devam ediyor. Tüm faaliyetlerinde Kurumsal Yönetim İlkelerine bağlılık gösteren Türk Prysmian Kablo, 2022 yılında 95,48 olan olan Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu’nu 2023’te 95,52’ye yükseltti.

Kurumsal yönetim ilkelerine uyumu her sene Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) yetkilendirdiği derecelendirme kuruluşları tarafından incelenen Türk Prysmian Kablo’nun, 2023 yılı Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu belirlendi. Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri tarafından hazırlanan çalışmada Türk Prysmian Kablo’nun Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu 100 üzerinden 95,52olarak güncellendi.

İlk derecelendirmenin yapıldığı 2009 yılından bu yana “Kurumsal Yönetim Derecelendirme” performansında 15 yıldır istikrarlı bir artış kaydeden Türk Prysmian Kablo,95,52 notuyla Borsa İstanbul A.Ş. Kurumsal Yönetim Endeksi’ndeki yüksek derecesini bu yıl da korumaya devam etti.

Değerlendirme yapılan dört alanda yüksek notlaralan şirket; ‘Pay Sahipleri’ değerlendirmesinde 95,95; ‘Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık’ değerlendirmesinde 98,41; ‘Menfaat Sahipleri’ değerlendirmesinde 98,14 ve ‘Yönetim Kurulu’ değerlendirmesinde 92,03gibi dereceler alarak üstün bir başarı sergiledi. Türk Prysmian Kablo, aldığı yüksek notlarla Sermaye Piyasası Kurulu Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne üst düzeyde uyum sağladığını, tüm politika ve önlemleri uygulamaya aldığını, şirketin yönetim ve iç kontrol mekanizmalarının etkin bir şekilde sağlandığını,kurumsal yönetim risklerini tespit ederek ve aktif bir şekilde yönettiğini teyit etti.

“Kurumsal ilkelere bağlılık vizyonumuzla yükselişimizi sürdüreceğiz”
Kurumsal derecelendirme notunu 15 yıldır yükseltmenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade edenTürk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan, elde ettikleri bu başarıyla ilgili şunları söyledi: “Türk Prysmian Kablo olarak, bilgi ve birikimimiz ile sürdürülebilir kalkınma açısından önemi her gün artan kablo bağlantı ve iletim teknolojilerine yön veriyor, sektörümüze sürdürülebilirlik ve geleceğin kablo teknolojileri alanında öncülük ediyoruz. Bunların yanında’şeffaflık’, ‘hesap verebilirlik’, ‘sorumluluk’ ve ‘adillik’ ilkeleri doğrultusunda 2009 yılından bu yana kendimizi bağımsız şekilde kurumsal yönetim derecelendirme çalışmasına tabi tutuyoruz.Bu alanda kendimize güveniyor veher yıl notumuzu yükseltmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Müşterimemnuniyetini yüksek tutan, hissedarlarına değer katan bir şirket olma vizyonumuzla, kurumsal kültürümüzü geliştiriyor ve paydaşlarımıza kazandırırken, ülkemizin ekonomisine de katkı sunmaya devam ediyoruz.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıDOMOTEX 2024’ün ana teması “sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi”
    Sonraki yazıMamajoo, yeni yatırımlarla büyüme hedefini yukarı taşıyor