Türk Telekom’a yeşil ışık

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk Telekom’un kredi notunu yatırım yapılabilir seviyede ‘BBB-’ olarak teyid etti. Fitch, Türk Telekom’un yüzde 55 hissedarı OTAŞ’ın borcunun ise şirketin kredi notunu etkilemediğini kaydetti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch yaptığı yıllık değerlendirmede, Türk Telekom’un kredi notunu yatırım yapılabilir seviyede ‘BBB-’ olarak teyit etti. Notun görünümünü negatif olarak belirleyen Fitch, şirketin teminatsız yabancı para cinsinden borç notunu da ‘BBB-’ seviyesinde tuttu. Fitch son olarak Şubat 2017’de Türk Telekom’a ilişkin değerlendirmesini yapmış ve şirketin notunu yine yatırım yapılabilir seviyede teyid etmişti. Geçtiğimiz haftalarda Standart & Poors’ da (S&P), Türk Telekom’un kredi notunu, yatırım yapılabilir seviyede ‘BBB-‘ olarak teyit etmiş, şirketin büyümesine ve yüksek kârlılığına dikkat çekmişti.

Otaş’ın Borcu Etkilemiyor

Türk Telekom’un yüzde 55 hissedarı OTAŞ’ın borcuna ilişkin de değerlendirme yapan Fitch, bu durumun Türk Telekom’un kredi notu üzerinde bir etkisi bulunmadığını belirtti. Fitch, “OTAŞ’ın elinde bulundurduğu yüzde 55 Türk Telekom hissesinin üçüncü partilere potansiyel satışına ya da çoğunluk hisselerinin kamuya geçmesine ilişkin gündemin de şirketin notu üzerinde bir etki yaratmayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Nakit Yaratma Kapasitesi

2017 yılı ilk 6 ayında 8.8 milyar TL gelir ve 955 milyon TL de net kâr elde eden Türk Telekom’a ilişkin raporunda Fitch, şirketin nakit pozisyonuna da değindi. Türk Telekom’un bankalarla iyi ilişkiler içerisinde olup, güçlü bir bilançoya sahip olduğuna işaret eden Fitch raporunda şu ifadelere yer verdi: “2017’nin ilk altı ayının sonunda 2.1 milyar TL’lik nakde ve de az miktarda kısa vadeli borca sahip olması nedeniyle likidite açısından Türk Telekom’u tatmin edici pozisyonda değerlendiriyoruz. Türk Telekom’un 2017 Nisan’ında lisans yatırımlarına yönelik ödemelerinin tamamlanmasının ardından 2017 ve 2018’de nakit yaratma kapasitesinin artmasını bekliyoruz.”

Abone Başına Gelir Artıyor

Raporda ayrıca yüksek hızda internete talep arttıkça Türk Telekom’un internet abone sayısının ve abone başına aylık ortalama gelirin arttığına vurgu yapıldı. Raporda şirketin kur riskine yönelik açık pozisyonunun notu baskılasa da gelir ve FAVÖK (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) büyümesi ile bu riskin etkilerinin azalması potansiyeli bulunduğu kaydedildi. Türk Telekom’un gelirlerinin ağırlıklı olarak TL ve borçlarının da yabancı para cinsinden olmasından kaynaklı risklere dikkat çeken Fitch, notun görünümünün bundan dolayı negatif olduğunu belirtti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.