Türkiye genelinde konut satışları artış trendini sürdürdü

TÜİK, Ağustos ayı konut satış istatistiklerini açıkladı.

TÜİK Ağustos

TÜİK verilere göre, Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %54,2 artarak 170 bin 408 oldu. İstanbul 30 bin 292 konut satışı ve %17,8 ile en yüksek paya sahip olurken İstanbul’u, 17 bin 131 konut satışı ve %10,1 pay ile Ankara, 11 bin 145 konut satışı ve %6,5 pay ile İzmir izledi. Ocak-Ağustos dönemine bakıldığında ise 1 milyon 24 bin 534 konut satışı gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı dönemine göre %42,6 artış elde edildi.

TÜİK, Ağustos ayı konut satış istatistiklerini açıkladı.
Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ticari İşlerden Sorumlu Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan

Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ticari İşlerden Sorumlu Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, Ağustos ayına yönelik rakamları şu şekilde yorumladı: “2020 yılına çok iyi başlayan, ancak virüsün etkisiyle uzun süredir beklemede olan satış talebi düşük faiz oranlarıyla birlikte tekrar harekete geçmişti. Faiz indirim kampanyasının açıklandığı Haziran ayının ilk günlerinden itibaren ‘satılık’ talebinde son 5 yılın en yüksek seviyesini görmüştük. Geçtiğimiz Temmuz ayında ise konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %124,3 artarak 229 bin 357 olarak tarihi bir rekor kırmıştı.

TÜİK tarafından açıklanan son rakamlarda bir önceki yıla göre konut satışlarında yüzde 54,2 artış görülürken; geçtiğimiz Temmuz ayına kıyasla ise yüzde 26 gerileme görüyoruz. Bunun nedeni ise kamu bankalarının tarihi düşük seviyelere çektiği konut ve diğer tüketici faiz oranlarını bu dönemde artırması. Mevduat ve diğer faiz oranlarındaki artış sonrası 15 yıl vadeli ve yüzde 0.64 olan sıfır konutlar için faiz oranı yüzde 0.87 ve vade ise 12 yıla çekildi. İkinci el konutlar için ise 15 yıl vade ve aylık yüzde 0.74 faizli kredi imkânı da önce 0.79’a ardından yüzde 0,87’ye yükseldi. İkinci elde vade de 10 yıla indirildi. Ayrıca kamu bankaları, yeni bir kararla, konut kredilerinde 12 ay geri ödemesiz uygulamayı sıfır konutlar için de kaldırdı. Faizlerin tekrar yükselmesi de konut alıcılarını önemli ölçüde etkiledi ancak yüksek talep bir anlamda normal seviyesine ulaştı diyebiliriz. Geçtiğimiz yıla göre değerlendirdiğimizde talebin yüksekliği devam ediyor. Üstelik genel olarak baktığımızda Ağustos ayı normallerinin üzerinde. Bundan sonraki süreçte de ekonomi stabil gittiği ve faiz oranları kabul edilebilir seviyelerde olduğu sürece Ağustos ayında da gördüğümüz gibi yüksek talep devam edecektir.”

TÜİK verileri
Mars Investment Kurucu Genel Müdürü Hakan Bucak

Mars Investment Kurucu Genel Müdürü Hakan Bucak da verileri değerlendirdi. Bucak yaptığı açıklamada,Pandemi nedeniyle aslında minimum 3 ay talep kaybı ve resmi işlem kaybı yaşayan konut sektörü satış hızını arttırarak ağustos 2020’de yine karşımıza artışla çıktı. En dikkati çekmesi gereken şu: Ocak-Ağustos 2019: 718 bin konut satılmışken, Ocak-Ağustos 2020 1 milyonu aştı. Bilhassa Mart,  Nisan ve Mayıs aylarında gelen düşük rakamlara rağmen. İpotekli konut satışlarında ki artış 122 % ile bir önceki yıla göre artarken, faizin ne kadar önemli bir gösterge olduğunu görmüş olduk. Pandemide evde geçirilen sürede, finansal yatırımların ve kağıt paranın değeri gözden düşerken, altın ve gayrimenkul gibi somut yatırımların değeri arttı. Dünyanın en önemli tasarruf ve teminat aracı olan konut talebi her geçen gün artıyor.

Yabancı satışlara baktığımızda, Türkiye’nin pandemi dönemini başarılı geçirmesi, en az ekonomik olarak etkilenen ülke olması ve uluslararası siyaset arenasında söz sahibi olması özellikle dünya çapında yaşayan Müslüman halkları için önemsendi ve yatırıma dönmeye başladı. Seyahat yasakları olan Nisan Mayıs Haziran aylarında ciddi düşüş yaşayan yabancı konut satış rakamları, seyahat yasaklarının kademeli olarak kalkmasıyla sırasıyla aylık yüzde yüze varan artışlarla ağustos ayında neredeyse 4.000 konut satışı gerçekleşti. Hedef ülkelerde hala devam eden seyahat yasakları var Suudi Arabistan, İran, Malezya gibi. Bunlarında kalkmasıyla beraber bu rakamların aylık 6000 üzerine çıkması muhtemel.  Bugüne kadar 2020 yılında gerçekleşen 20000 üzeri konut yabancıya devredildi. Önümüzdeki 4 ayda bu rakamın 40.000 i zorlaması kuvvetle muhtemel. 2021 senesinin ne yabancı yatırımlar açısından ne kadar başarılı geçeceği de aşikar.

Yabancı gayrimenkul yatırımlarında eskiden körfez ülkeleri boy gösterirken bugün görüyoruz ki İran, Çin, Almanya, Azerbaycan, Bangladesh ve Afganistan gibi ülke vatandaşları ciddi talep göstermeye başladı. Özellikle stratejik lokasyona ve yaşam kalitesine sahip ülkemizin dünyada dönen siyasi krizlere rağmen güçlü durması bunda çok büyük bir etken oldu.  Faizlerin artış trendine geçmesi ipotekli konut satışlarını biraz yavaşlatabilir ancak yabancı ve ipoteksiz alımların hız kesmeden artacağına inanıyorum. Tabi seyahat yasakları ve devlet dairelerindeki işlemlerin hızına göre bu tahmin değişebilir” ifadelerini kullandı.

 

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.