Türkiye İMSAD, 2 farklı uluslararası platformda sektörü temsil edecek

İnşaat malzemesi sanayisinin çatı kuruluşu Türkiye İMSAD, katılım sağladığı 2 yeni uluslararası platform aracılığıyla sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında yürüttüğü çalışmalarıhızlandırmaya hazırlanıyor.

Avrupa Teknoloji Platformu’na üye olarak inşaat malzemesi sanayisinin gelişimine verdiği katkıyı bir adım ileriye taşıyan Türkiye İMSAD, Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne de (WEPs) imza atarak kadınların iş hayatındaki rolünü ve olanaklarını artırmaya yönelik faaliyetler yürütecek.
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), uluslararası üyelikleriyle faaliyetlerini genişletmeye ve sektörü global arenada temsil etmeye devam ediyor. Toplumu sürdürülebilir bir geleceğe taşımak ve inovatif yapıların rekabet gücünü artırmak amacıyla kurulmuş olan Avrupa Teknoloji Platformu’na (ECTP – European Construction Technology) yaptığı üyelik başvurusu kabul edilen Türkiye İMSAD, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs – TheWomen’s Empowerment Principles)de imzacısı oldu.
Sürdürülebilirliğe ve toplumsal cinsiyet eşitliğine destek olacak
Avrupa’da yapı sektörünün karşılaştığı zorlukları belirleyerek stratejik araştırmalar yapan ve endüstrinin büyümesine ve daha sürdürülebilir bir geleceğe liderlik eden ECTP’ye üye olan Türkiye İMSAD, inşaat malzemesi sanayisinin AR-GE çalışmalarının Avrupa gündemi ile uyumlu bir şekilde gelişimi için çalışmalar yürütecek.
Birleşmiş Milletler’in kadınların tüm sektörlerde ve her düzeyde ekonomik yaşamda yer alabilmesini sağlamak adına güçlenmesini hedefleyen WEPs’ede imza atan Türkiye İMSAD, toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemini vurgulamaya ve bu alanda fark yaratmaya devam edecek.
Türkiye İMSAD, WEPs imzacısı olarak; kadınların iş gücüne katılım oranlarını artırmak için çalışmalar yapmayı, eğitimler düzenlemeyi, mentorluk ve vasıfsız kadın iş gücü talebinin yükseltilmesi yönünde politikaların oluşturulmasını sağlayacak faaliyetleri hayata geçirmeyi planlıyor. Ayrıca, kadınların düşük sosyal statülü işlerde çalışmasının önüne geçmek için negatif ayrımcılığa karşı önlemler almak ve kadın çalışanların iş hayatında gelişmelerini desteklemek için çaba gösterecek. Bu kapsamda, kadınların iş ve geçim olanaklarına erişimde erkeklerle aynı haklara sahip olmalarını sağlamak için işbirlikleri gerçekleştirmeyi planlayan Türkiye İMSAD, sektördeki kadın yönetici sayısını da artırmak için girişimlerde bulunacak.
“Kadın çalışanların iş hayatındaki gelişimlerine destek olmaya odaklanıyoruz”
Türkiye İMSAD’ın, 2 farklı uluslararası platformda sektörü temsil edecek olmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Bu yeni adımlarla sadece inşaat malzemesi sanayisinin gelişimine katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda uluslararası alanda toplumsal cinsiyet eşitliği ve sürdürülebilirlik gibi önemli konularda da aktif bir rol üstleniyoruz. ECTP’ye üyelik ile başlayan bu yolculuk, yapı sektörünün karşılaştığı zorlukları belirleyerek stratejik araştırmalar yapmak ve endüstrinin sürdürülebilir bir geleceğe liderlik etmesine yardımcı olmak adına önemli bir adımı temsil ediyor. Ayrıca, WEPs’e imza atarak kadınların iş gücüne katılımını artırmaya yönelik politikaların oluşturulmasına ve kadın çalışanların iş hayatındaki gelişimlerine destek olmaya odaklanıyoruz. Bu çerçevede, kadınların iş ve geçim olanaklarına erişimde eşitlik sağlama ve sektördeki kadın yönetici sayısını artırma konularında daha fazla çalışmalar yürüteceğiz. Türkiye İMSAD olarak, uluslararası alanda daha etkin bir şekilde sesimizi duyurarak, sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında daha fazla ilerleme kaydetmek için kararlıyız.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıJAPON DEPREM UZMANI ESKİŞEHİR’DE UYARDI: İSTANBUL DEPREMİNE HAZIR OLUN
    Sonraki yazıDEPREM BÖLGESİNDE YANGIN YÖNETMELİĞİNE UYGUN YAPILAR