Türkiye’nin En Uzun Tünelinde Işığa Günler Kaldı


Türkiye'nin bir dev projesi daha sona yaklaştı. 

Rize'nin İkizdere ilçesindeki Ovit Dağı geçidinde yapımı süren ve 14,3 kilometreyle Türkiye'nin en uzun karayolu tüneli olan Ovit'te ışığın görülmesine metreler kaldı. Rize-Erzurum karayolu giizergahındaki 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı süren tünelde kazı çalışmaları yüzde 98 tamamlandı. 

Rize'yi Doğu Anadolu'ya bağlayacak tünel, bin 369 metresi çığ tüneli olmak üzere 14 bin 300 metre uzunluğunda. 
Çift tüp şeklinde inşa edilen ve 800 milyon liraya mal olacak tünelin havalandırması için ayrıca yüzde 15 eğimle bin 710 metre uzunluğunda yaklaşım tüneli yapılıyor. 

Ovit Tüneli hizmete alındığında Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi arasında kış aylarında aşırı kar ve çığ tehlikesi nedeniyle aksayan ulaşım, kesintisiz ve güvenli hale gelecek. Tünelin giriş kotu bin 919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 olacak. Tünelin tamamlanmasıyla 250 kilometre olan Rize-Erzurum karayolu, 200 kilometreye düşecek.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, tünel inşaatının sonuna yaklaşıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bir tüpte 250 metre, diğer tüpte ise 380 metre kaldı. Artık ışığın görülmesine aylar değil, günler kaldı. Çok kısa bir süre içinde ışık görülecek. Tünelin açılması işin tamamlanması anlamına gelmiyor, bağlantı yolları ve diğer işleri var. Tamamının bitmesi bayağı bir zaman alacak. Tünelin delme işi tamamlandıktan sonra diğer işlerinin yapılması gerekiyor. Ovit Dağı çözümsüzlüğünden kurtulmuş olacak. Ovit Tüneli, Erzurum ve Karadeniz'i birbirine bağlayan en önemli hat haline dönüşmüş olacak." 

50 Km Kısalacak
Rize'yi Doğu Anadolu'ya bağlayacak tünel 14 bin 300 metre uzunluğunda ve toplam 800 milyon liraya mal olacak. Tünelin tamamlanmasıyla 250 kilometre olan Rize-Erzurum karayolu, 200 kilometreye düşecek. Rize Valisi Erdoğan Bektaş, tünel inşaatının sonuna yaklaşıldığını belirterek, "Bir tüpte 250 metre, diğer tüpte ise 380 metre kaldı. Artık ışığın görülmesine aylar değil, günler kaldı" diye konuştu. 

Açılışı Başbakan yapacak

OVİT Dağı'nda kış aylarında mah

– olacak. Artık 2 bin 640 rakımda yol
sur kalan vatandaşların sıkıntısını açmak zorunda kalmayacağız. Bu gidermenin yanında başka amaç- önemli bir şey" ifadesini kullandı, larının olduğunu kaydeden Bek- Bektaş, tünelde ışık görülme anını taş, "Ovit Tüneli büyük bir proje. Başbakan Binali Yıldırım la yaşaElbette o amaç da gerçekleşmiş yacaklarını sözlerine ekledi. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.