Türkiye’nin yavaş kenti Mudurnu’ya yeni imar planları

Yavaş kent ünvanını kazanan Mudurnu için yeni imar planları hazırlandı.

Bolu-Mudurnu’nun 5 Mart 2018 tarihinde yavaş kent özelliği kazanması ile birlikte, Türkiye’de bu ünvanla birlikte anılan şehir sayısı 15’e yükseldi. Mudurnu ilçesinde yeni imar planları da hazırlandı. İlçe, deneyimli imar planlama ekibi İmpo İmar’ın hazırladığı yeni planlarla sağlıklı gelişimini sürdürecek. İller Bankası tarafından onaylanan planlar, kentin ‘sürdürülebilir ve sakin bir yaşam ile kolay bir ulaşım ağına sahip olma’ kimliğini de korumasına yardımcı olacak.

Konuyla ilgili bilgi veren İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, ekip olarak bir başka yavaş kent olan Kırklareli-Vize için de imar planlaması çalışması yaptıklarını, İller Bankası’ndan ihale ile alınan bu planlama çalışmasının halen sürdüğünü söyledi. Hüseyin Oflaz, günümüzün modern cennetleri olarak  tabir edilen yavaş kentler konusunda hayati önem taşıyan imar planlarına iki kentte birden imza atmanın İmpo İmar’ın gurur kaynakları arasında yer aldığını söyledi. Kırklareli’nin Vize ilçesi 2 Haziran 2012 tarihinde yavaş kent ilan edilmişti.

Kentlerin dokusuna hassas yaklaşımlar

Bir kentin yavaş kent (Cittaslow) ilan edilmesi için 70 ayrı kriteri taşıması gerektiğini, ancak ondan sonra başvurusunun yapılabildiğini hatırlatan Hüseyin Oflaz, “Bu kriterleri dünyada 209 kent sağlayabildi. Bu kentlerden 15’inin Türkiye’de bulunması sevindirici bir gelişme. Ancak iş, yavaş kent ilan edilmekle bitmiyor. Bu özelliğin korunması, sürdürülebilmesi, gelişimin ve hayata ilişkin yapılanmanın bu vasıflara göre gerçekleştirilebilmesi de önemli. İşte bu noktada imar planları ortaya çıkıyor. Çevre, alt yapı, kentsel yaşam, hatta turizm politikaları gibi imar planlamalarını da ilgilendiren bir çok yaklaşımın yeni baştan kurgulanması gerekiyor. Ekibimiz her iş ve projede olduğu gibi Vize ve Mudurnu’da planlamaları yaparken,  kentlerin dokusuna hassas yaklaşımlar göstererek işlerini gerçekleştiriyor” yorumunu yaptı.

Türkiye’nin ilk yavaş şehir unvanını alan kent Seferihisar olurken, Eğirdir, Gerze, Akyaka, Gökçeada, Halfeti, Perşembe, Şavşat, Taraklı, Vize, Yalvaç, Yenipazar, Uzundere,Göynük  ve Mudurnu’da listede yer alan diğer kentler oldu…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın