Üsküdar Meydanı 3 kat büyüyecek

Üsküdar’daki dönüşümle ilgili konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Meydanı Projesi tamamlandığında Üsküdar sahilinden Ahmediye Meydanı'na kadar toplamda 130 bin metrekare büyüklüğünde bir meydana kavuşulacağını ifade etti. Üsküdar Meydanı Projesi'ne ilk kazmanın vurulduğunu ve çalışmaların devam ettiğini ifade eden Türkmen, şu bilgileri verdi:

“Üsküdar Meydanı'nı eskiye göre 3 kat büyütmüş ve altına da 800 araçlık otopark kazandırmış olacağız. Allah nasip ederse, gelecek yıl ekim ayında Üsküdar Meydan'daki bu projelerimizi tamamlamış oluyoruz. Yepyeni bir Üsküdar Meydanı ortaya çıkaracağız. Kuşkonmaz Camisi'yle Üsküdar-Eminönü vapurlarının kalktığı iskele arasındaki denizin karaya doğru girintili olduğu alanda, denize doğru 13 bin metrekarelik bir kazıklı teras sistemi yapacağız. Bu dolgu değil.

Onu vatandaşlarımız, 'deniz dolduruluyormuş' diye karıştırıyor. Öyle bir şey yok sadece denize doğru 13 bin metrekarelik bir teras kazıkların üzerinde ve bununla meydanı daha da büyütmüş oluyoruz. Şimdi önümüzdeki ay nisan ayında kazıkları çakmaya başlayacaklar ve hızlıca bu kazık biter bitmez beton da atacaklar. Yıl sonunda 2017'nin sonuna doğru bu dediğimiz kazıklı teras sistemi inşallah bitecek. Üsküdar Meydanı gerçekten İstanbul'un en kolay ulaşılabilir ve kullanılabilir meydanı haline gelecek.”

Üsküdar Kabataş Yürüme Tüneli Projesi

Üsküdar Kabataş Yürüme Tüneli Projesi hakkında da bilgilendirmede bulunan Türkmen, 2018'in sonuna kadar Üsküdar'dan Kabataş'a, bu defa denizin altından yaya yolu, yürüyüş bantları ve bisikletle de geçiş olacağını söyledi. Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy metro hattının da bu yılın Haziran ayında hizmete gireceğini dile getiren Türkmen, Çekmeköy hattının 2023'e kadar Kurtköy-Sabiha Gökçen Havalimanı'na kadar uzayacağını da sözlerine ekledi.

Çamlıca Camisi’nde sona gelindi

Çamlıca Camisi’nin de bu yıl içinde ibadete açılacağını dile getiren Türkmen, “Caminin altında 10 bin metre karelik kütüphane, sanat atölyeleri, İslami eserler müzesi, sergi salonları var. Gerçekten muazzam bir eser” diyerek projede sona gelindiğini söyledi. Caminin etrafında, büyük Çamlıca'da televizyon antenleri de olduğuna dikkati çeken Türkmen, vericilerin tümünün haziran ayında kaldırılacağını kaydetti.

Üsküdar Meydan Projesi detayları

Projeyle yeni meydan, Üsküdar Evlendirme Dairesi önünden başlayıp vapur iskelesine kadar uzanan alanda şimdiki halinden 3 kat daha genişleyecek. Yer altında otopark yapılacak, Ahmediye Meydanı ile başlayan yaya aksı da Hakimiyeti Milliye Caddesi ile yeni meydana açılacak. Ayrıca Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı ve Kara Davut Cami önünde iki farklı aktivite alanı oluşturulacak.
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.