Vergi kanununda değişiklik sinyali

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Vergi Kanununda değişiklik sinyali verdi. Vergi kanunlarının daha basit olması gerektiğini belirten Bakan Ağbal, “Mükellefler vergi kanunlarını uygularken zorlanmasınlar, daha az bürokrasi olsun” ifadelerini kullandı. 

İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) seçimli genel kurulu öncesinde konuşan Bakan Ağbal, şöyle devam etti: 

"Mükellefin beyanı esas olsun, mükellef yarından endişe etmesin, 'Maliyeciler kapımı ne zaman çalacak' diye korkmasın, adalete güvensin. Maliyesine, devletine güvensin, devletin,maliyenin adaletine güvensin. Her Maliye Bakanlığı görevlisi yaptığı işin başına adaleti, eşitliği hakkaniyeti koyacak. Maliyeciler mükellefe eziyet etmeyecek. Yaptığı işi yaparken mükellefin haklarını kendi hakkı gibi koruyacak."

Devlete güveni artırır

Bakan Ağbal, yaptıklarının hala yetersiz olduğunu ve yapacakları şeylerin bulunduğunu belirterek, "Vergide sağlanacak adalet devlete olan güveni artırır. Bunu da kanunları, uygulamayı iyi yaparsanız sağlarsınız. İnşallah içinde bulunduğumuz dönemde de geleceğe yönelik olarak da bütün talepler başımızın üzerine. Bunların hepsini hayata geçirmek için çalışacağız. Vergi kanunlarının uygulanmasında, mükelleflerin görevini yerine getirmesinde can alıcı nokta sizsiniz. Siz ne kadar iyi görev yaparsanız mükellef de maliye de rahat eder" diye konuştu.

Vatandaşı el üstünde tutmalıyız

Mükellefin hakkının korunması gerektiğinin altını çizen Bakan Ağbal, “Vergisini veren vatandaşı el üzerinde tutmamız lazım. Vergi kanunlarında oluşan belirsizlikleri, geriye dönük yanlış uygulamaların hepsini kaldırmalıyız. Mükellefin hakkını hukukunu korumalıyız. Gelin birlikte yapalım, mükellefler kanundan ne kadar memnun kalırsa o şekilde vergisini verecektir. Muhasebeci arkadaşımız vergi ödemek istediğinde ayrı bir kanun var. Beyannamesini geç verdiği zaman ayrı bir ceza, prim bildirgesini geç verdiği zaman ayrı bir ceza sistemi var. Usul hukuku tamamen birbirinden farklı. Bu kadar karmaşık mevzuatın içinden çıkılamaz. Vergi kanunları, vergi usul kanunları, sosyal güvenlik kanunlarını masaya yatıracağız. Bütün hükümleri gözden geçirerek bunları birbiriyle uyumlu hale getireceğiz. Aynı konuda aynı hüküm olacak. Birbirleriyle farklı olmayacak. Kafalar karışmayacak. Daha basit, daha adil, daha uygulanabilir bir sistem olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.