Yabancılar Türkiye’den konut satın alıyor

Yeni Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Şeref Oğuz, bugünkü köşe yazısında yabancılara yapılan konut satışlarını kaleme aldı.

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Şeref Oğuz, bugünkü köşe yazısında yabancılara yapılan konut satışlarını kaleme aldı. Ülke genelinde bu senenin ilk yarısında yabancılara satılan konut sayısı, geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 43,7 artışla 20 bin 488’e çıkarken, bu rakam tüm zamanların en iyi Ocak-Haziran verisi olarak kaydedildi. Türkiye’nin değer kaybetmesi ile alım gücü durdu. Dolar’ın ve Euro’nun daha fazla değer kanzanmasıyla Türkiye’deki konutlar yabancılar için cazip hale geldi.

En çok alım Irak’tan

Ülke uyrukları incelendiğinde konut satışı; Irak vatandaşlarına yapıldı. Haziran ayında Türkiye’den 773 konut satın aldılar. Onları sırasıyla, 683 konutla İran, 300 konutla Rusya Federasyonu, 250 konutla Afganistan ve 192 konutla Almanya vatandaşları takip etti.

Türk halkı neden konut alır?

Türk halkı yatırım yapmak istediğinde ilk olarak konuta yönelir. Ev almak yaşam boyunca en pahalı ihtiyaçtır ve elde en uzun tutulan yatırımdır. Konut tercihinin bir diğer sebebi ise kira getirisi oluyor. Enflasyonist ortam yatırımcıyı konuta yöneltiyor.

Konutun değeri nasıl belirlenir?

Bir konutun yıllık kira geliri ile satış fiyatına kaç sene ulaşılabileceği evin fiyatının değerini gösterir. Yıllık kira geliri 1.500 TL, satış fiyatı 360 bin olan evin kira geliri ile amorti süresi 20 yıl. Türkiye’de konut fiyatlarındaki yükseliş bu süreyi 30’lara kadar yükseltti. Bir yatırımın geri dönüşü; 10-12 yıl arasında değişiyorsa bu doğru yatırım olarak tanımlanabilir.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.